Dobiegają końca prace nad nowym portalem i czasopismem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Zmiany, których inicjatorem jest rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś mają na celu skuteczniejszą bardziej nowoczesną promocję wartości katolickich wśród francuskiej Polonii oraz lepszy dostęp do bieżących informacji z życia Polaków i Kościoła we Francji.

Jak dowiaduje się KAI, premiera polonijnych mediów, wydawanych pod auspicjami Polskiej Misji Katolickiej we Francji przewidziana jest jesienią br. Wówczas rozpocznie działalność portal informacyjno-społecznościowy PolskiFR (polskifr.fr). Dotychczasowy format zmieni także tygodnik „Głos Katolicki” wydawany w Paryżu przez PMK od 1959 r. Od listopada będzie ukazywał się jako kolorowy miesięcznik z nową szatą graficzną, wpisującą się we współczesne trendy. Także jego tematyka zostanie rozszerzona.

Celem zmian jest nowoczesna promocja wartości katolickich i nauki społecznej Kościoła w nowoczesnym ujęciu i przekazie dostosowanym do trendów obowiązujących we współczesnych mediach. Zakres tematyczny portalu PolskiFR stanowić będzie szeroko rozumiane życie Polonii i Kościoła we Francji. Zapowiadane i relacjonowane będą wydarzenia społeczne, kulturalne i religijne w polskich parafiach, publikowane będą także teksty dotyczące problematyki współczesnej rodziny, wchodzenia w dorosłość i rynku pracy. Czytelnicy będą mogli sięgnąć też do treści tzw. lifestyle’owych, dotyczących m.in. małżeństwa i przygotowania do niego, wychowanie dzieci, seksualności, zdrowia, edukacji, pracy, czy biznesu.

Na portalu znajdą się też treści z zakresu duchowości: komentarze i mini katechezy – Słowo Boże i nauczanie Kościoła w codziennym życiu, świadectwa, nowa ewangelizacja. Promowane też będą inicjatywy polskich parafii, dostępna będzie również wyszukiwarka Mszy św. w polskich kościołach na terenie całej Francji oraz baza polskich parafii i księży. Redakcja portalu będzie współpracować z polskimi instytucjami we Francji. Już teraz Polska Misja Katolicka we Francji prowadzi już swoje profile na Twitterze i Facebooku: Mission Catholique Polonaise de France – @MisjaFrancja.

Projektem kieruje Paweł Rozwód – dziennikarz i project manager, m.in. były zastępca redaktora naczelnego Polskiej Agencji Prasowej (2014-2017) i dziennikarz PAP (2007-2017), konsultant Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski (od 2017 r.), były redaktor naczelny Presserwisu i portalu press.pl, współpracownik „Rzeczpospolitej”, dziennikarz i redaktor Metropolu (Metro International).

Historia Polskiej Misji Katolickiej we Francji sięga czasów Wielkiej Emigracji XIX w. i związane są m.in. z obecnością we Francji księży zmartwychwstańców. Za pierwszego „nieformalnego rektora” PMK uważa się ks. Aleksandra Jełowickiego, kapelana paryskich emigrantów z Polski, a sami zmartwychwstańcy kierowali PMK do 1903 r. W 1850 dzięki życzliwości ówczesnego arcybiskupa Paryża, Polacy zaczęli się spotykać na wspólnej modlitwie w wydzierżawionym dla nich kościele pw. Wniebowzięcia NMP, który do dziś pozostaje siedzibą PMK.

azr (KAI) / Paryż