Uroczysty ingres bp. Wiesława Śmigla, nowego biskupa diecezji toruńskiej, do Bazyliki Katedralnej pw. św Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia 2017 roku o godz. 12:00 z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennachio.

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla nowym biskupem toruńskim 11 listopada. Zastąpi on bp. Andrzeja Suskiego, który przechodzi na emeryturę.

Ingres bp. Śmigla do katedry w Toruniu będzie miał miejsce 10 grudnia. Poprzedzi go kanoniczne (urzędowe) objęcie diecezji toruńskiej, które rozpocznie się 8 grudnia o godz. 17 Nieszporami ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz czuwanie 9 grudnia w kościele akademickim pw. Ducha Świętego na Starym Rynku w Toruniu, w dniu imienin nowego Biskupa Toruńskiego. Organizuje je pod hasłem „Stałem się wszystkim dla wszystkich…” (1 Kor 9, 22) Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej KOTWICA oraz Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Toruńskiej. Modlitewne spotkanie rozpocznie się o godz. 18 i zakończy Mszą św. o godz. 20.

 

Bp Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. Jest doktorem hab. teologii, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady KEP ds. Rodziny,  Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi. Jego dewiza biskupia to Omnibus omnia factus (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). Na tarczy jego herbu biskupiego znajduje się miecz, który symbolizuje Słowo Boże.

Bp Wiesław Śmigiel – po kanonicznym objęciu diecezji toruńskiej – będzie najmłodszym biskupem na czele polskiej diecezji i jednym z najmłodszych biskupów diecezjalnych w Europie.

BP KEP

Komunikat Nuncjatury>>
Wywiad>>