W piątek 23 czerwca, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, odbędą się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Fundacji Opoka. W jubileuszu wezmą udział m.in. przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski 5 czerwca 1998 roku. „Było to bardzo mądre posunięcie. Kościół już wtedy zorientował się, jak wielką rolę będzie odgrywał Internet w życiu nie tylko Kościoła, ale wszystkich” – zauważył ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Ks. Gancarczyk zwrócił uwagę, że przez te 25 lat Fundacja Opoka dopracowała się portalu Opoka.org.pl, a w ostatnich latach Fundacja rozwinęła produkcję filmową. „Powstał film o kard. Wyszyńskim, teraz powstaje drugi film o św. Maksymilianie Kolbe. Co będzie w następnych 25 latach, to przyszłość pokaże” – podkreślił Prezes Opoki.

„Liczymy na to, że pod opieką św. Józefa i św. Piotra, bo to są nasi patroni, których w Opoce bardzo czcimy, oprócz św. Andrzeja, dopomogą, aby Fundacja się rozwijała” – zaznaczył ks. Gancarczyk.

Fundacja Opoka została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 5 czerwca 1998 roku na 295. Zebraniu Plenarnym KEP. Głównym zadaniem Fundacji była pomoc Kościołowi katolickiemu w Polsce w budowie systemu elektronicznej wymiany informacji. W lipcu 1998 roku rozpoczął pracę pierwszy serwer Fundacji o nazwie Petrus. Z kolei w marcu 1999 roku została uroczyście zaprezentowana strona serwisu Opoka.org.pl. W latach 1999-2006 serwis Opoka.org.pl rozrósł się do rozmiarów portalu i znalazł się wśród stu najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce.

Systematyczna praca redaktorów portalu Opoka.org.pl doprowadziła do zgromadzenia ogromnego zasobu tekstów dotyczących teologii, życia Kościoła, ale też kultury, społeczeństwa i gospodarki. Przez ponad 20 lat istnienia Fundacja przeprowadziła też sporo akcji o charakterze religijnym i społecznym.

Opoka.org.pl / BP KEP