Rodzina Józefa i Wiktorii pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci – mówił kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Doroty w Markowej, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów.

Kard. Semeraro wyraził w homilii wdzięczność za możliwość ponownego przybycia do Markowej, w której we wrześniu 2023 roku przewodniczył Mszy św. beatyfikacyjnej Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. „Dzisiejsza uroczystość jest jakby kontynuacją tamtego święta i radości” – powiedział. „Właśnie dzisiaj, kiedy w liturgii Kościoła, poprzez Niedzielę Palmową wkraczamy w klimat Wielkiego Tygodnia, przeżywamy 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionych Samarytan z Markowej. Jest to jednocześnie dzień szczególnej pamięci o tych wszystkich Polakach, którzy ratowali swych żydowskich braci, znajomych i sąsiadów, w mrocznych czasach II wojny światowej” – dodał Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Kard. Semeraro zwrócił uwagę na świadectwo życia Rodziny Ulmów. „Odnajdujemy w nich znamiona Chrystusowej Drogi Krzyżowej” – powiedział w nawiązaniu do słów św. Augustyna, który nauczał, że cierpienie Chrystusa wciąż trwa w męce, którą cały Kościół nadal ponosi w swoich męczennikach. „Rodzina Józefa i Wiktorii pokazała siłę miłości, o wiele większą niż siła śmierci. Pokazują nam oni, że miłość, przeżywana na miarę Chrystusa ukrzyżowanego, prawdziwego Samarytanina ludzkości, jest rewolucją większą niż jakakolwiek ideologia” – mówił. Kard. Semeraro podkreślił również, że „tylko miłość może skutecznie zwyciężyć wszelkie przejawy niesprawiedliwości i przemocy, prześladowania, podziały i wojny”.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, nawiązując do trwającej wojny w Ukrainie, podkreślił, że dziś „potrzebujemy takich proroków jak członkowie Rodziny Ulmów i wielu innych do nich podobnych, którzy swoimi gestami bezinteresownego miłosierdzia przekonują coraz bardziej dzisiejszy świat”. Powołując się na słowa papieża Franciszka, zaznaczył, że „naszym przeznaczeniem nie jest śmierć, ale życie, nie nienawiść, ale braterstwo, nie konflikt, ale harmonia, nie jest wojna, ale pokój”.

Kard. Semeraro prosił w homilii, by wstawiennictwu bł. Rodziny Ulmów „powierzyć nasze rodziny, aby były szkołą wiary oraz miejscem praktykowania i wzrastania w prawdziwej miłości”.

Na zakończenie Mszy św. w 80. rocznicę śmierci Rodziny Ulmów z Markowej abp Adam Szal, metropolita przemyski, prosił o podjęcie i realizowanie dziedzictwa, jakie pozostawiła Rodzina Ulmów. „Trzeba nie tylko wspominać to, co było, ale także pomyśleć o tym, co można zrobić, by nasze rodziny były mocne wiarą, nadzieją i miłością na ich wzór” – zaznaczył.

Przed Mszą Świętą w Markowej odbyła się uroczystość nadania Portowi Lotniczemu Rzeszów-Jasionka imienia Rodziny Ulmów, w której uczestniczyli kard. Marcello Semeraro i Prezydent RP Andrzej Duda. 24 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

BP KEP