Niespełna trzy tygodnie pozostały do zaplanowanej na sobotę, 20 listopada br., beatyfikacji śląskiego kapłana męczennika ks. Jana Machy. Został on skazany na śmierć przez Niemców w czasie II wojny światowej za dzieła miłosierdzia i zgilotynowany w więzieniu w Katowicach w roku 1942.

Uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, będzie przewodniczył delegat papieża Franciszka – kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas niedawnego pobytu w Watykanie z okazji wizyty „ad limina apostolorum” metropolita katowicki spotkał się z nim osobiście i zaprosił do Katowic. Abp Wiktor Skworc wyraził radość i wdzięczność wiernych i duchownych archidiecezji katowickiej w związku z zaplanowaną beatyfikacją śląskiego kapłana. Przedstawił stan trwających przygotowań i plany związane z wyniesieniem na ołtarze ks. Machy.

W parafiach archidiecezji katowickiej trwa „Nowenna niedziel” przed tym historycznym wydarzeniem.

 – Na zakończenie niedzielnej Mszy św. wierni uczestniczą w specjalnym nabożeństwie ku przyszłego błogosławionego. Przez jego wstawiennictwo prosimy o dobre przygotowanie do beatyfikacji, a także o jej duchowe owoce dla naszego lokalnego Kościoła. Mamy nadzieję, że to wydarzenie stanie się dla nas wszystkich okazją do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego, zwłaszcza w tym czasie wychodzenia z pandemii – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

W regionie prowadzona jest akcja informacyjno-promocyjna, m. in. na pojazdach komunikacji miejskiej. – Pięć autobusów PKM z wizerunkiem sługi Bożego ks. Jana Machy i datą beatyfikacji będzie można zobaczyć na ulicach metropolii górnośląskiej. Ponadto podróżujący tramwajami linii 7, 9 i 16 będą mogli natrafić na pojazd zapowiadający zbliżające się wydarzenie – precyzuje ks. Wojtal.

Informacje o beatyfikacji pojawią się także na 40 przystankach komunikacji miejskiej w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Chorzowie oraz w pociągach Kolei Śląskich. Z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy Poczta Polska zapowiedziała specjalną serię znaczków i kopert FDC.

Na chwilę obecną na Mszę św. beatyfikacyjną nie przewiduje się specjalnych wejściówek. – Staramy się, aby wydarzenie było rzeczywiście dostępne dla tych wszystkich, którzy będą chcieli wziąć w nim udział. Liczymy, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam tych planów. Obowiązywać będą podstawowe zasady sanitarne: dystans, maseczki i dezynfekcja. Po przeliczeniu wyszło, że do katedry będziemy mogli wpuścić ponad 3 tys. wiernych. Będzie oczywiście wyznaczona strefa dla zaproszonych gości. Część wiernych będzie mogła skorzystać także z krypty i placu przed katedrą, gdzie przygotowane będą specjalne telebimy – informuje rzecznik archidiecezji.

Więcej informacji na oficjalnej stronie beatyfikacyjnej ksmacha.pl oraz na archidiecezjakatowicka.pl.

 

archidiecezjakatowicka.pl / BP KEP