Rajd dla Życia, Festiwal Hosanna, Miasteczko Modlitewne, Młodzi dla Środowiska, 30-lecie beatyfikacji bł. Karoliny to wakacyjne inicjatywy proponowane przez młodych ludzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zostały one zaprezentowane na konferencji prasowej w Sekretariacie KEP.

„Życie jest piękne” – mówił podczas konferencji Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi, który w tym roku pełni rolę promotora Rajdu dla Życia – „Gdyby nie determinacja mojej mamy, mnie by dzisiaj nie było i cieszę się, że jestem. Jest to czas, żeby Bogu podziękować za tę łaskę. I dlatego warto tę inicjatywę promować i ja się z tym identyfikuję” – dodał aktor.

W Rajdzie wezmą udział ludzie młodzi, reprezentujący diecezje polskie. Polska młodzież, zjednoczona aby bronić poczętego życia, swoim wysiłkiem, modlitwą i świadectwem wypowie sprzeciw wobec aborcji. W 8 Rajdzie dla Życia wezmą udział 4 grupy rowerowe, które wyruszą z Gdańska i Oświęcimia aby spotkać się w Łodzi. Trasy w kształcie półokręgów łącznie liczyć będą 2300 km. Młodzież wystartuje równocześnie z Gdańska i Oświęcimia w sobotę 1 lipca, by w piątek 7 lipca przyjechać pod katedrę Łódzką pomiędzy godz. 12:00, a 12:30.

Innym ogólnopolskim wydarzeniem zaprezentowanym podczas konferencji jest Hosanna Festival: „Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w festiwalu, który odbędzie się w ostatni weekend wakacji – 25-27 sierpnia w Siedlcach, a młodych i utalentowanych muzyków do wzięcia udziału w części konkursowej festiwalu”- mówi Beata Sosnowska, prezes KSM Diecezji Siedleckiej.

Szczegółowe informacje o festiwalu można znaleźć na www.hosannafestival.pl.

Młodzi KSM-owicze z Tarnowa zachęcali do przybycia na święto swojej patronki w czerwcu i podczas wakacji: „W najbliższym czasie zapraszamy do diecezji tarnowskiej- mówi Natalia Nowisińska i Adam Sołtys – na jubileusz 30-lecia beatyfikacji bł. Karoliny (10 czerwca) oraz Miasteczko Modlitewne  w Sanktuarium Bł. Karoliny, na którym w sierpniu gromadzi się młodzież z całego kraju”.

Zaprezentowana została także nowa inicjatywa ekologiczna KSM: „Ruszył projekt Młodzi dla Środowiska, którego celem jest edukacja młodzieży z zakresu ekologii. Do udziału w tym projekcie zachęcamy w sposób szczególny młodzież od 14 do 19 lat. W ramach tego przedsięwzięcia realizowane są obozy wakacyjne dla blisko pół tysiąca uczestników”- zapraszał Mateusz Stefaniuk prezes KSM Diecezji Drohiczyńskiej.

Omówiono również portal www.maika.com.pl: „W celu wsparcia duszpasterstwa młodzieży powstała Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA, która ma nie tylko informować, ale także być inspiracją do poszukiwania nowych pomysłów dla księży, katechetów i samej młodzieży, inspirując do większej aktywności w swoich lokalnych środowiskach” – mówi ks. Zbigniew Kucharski – od 1 czerwca br. decyzją ks. bp. Tadeusza Lityńskiego – pierwszy dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

„MAIKA jest hitem. Już ma ponad 100 tys. wejść miesięcznie” – mówi kierownik działu IT w MAICE Dawid Duziak. I dodaje: „Nasze dalsze plany to udostępnienie MAIKI na wszelkich możliwych urządzeniach komunikacyjnych.”

Konferencję zakończyła Ilona Trojnar przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady KSM, zachęcając młodzież do angażowania się w życie Kościoła na wzór bł. Karoliny i św. Stanisława Kostki.

KSM

>>Zobacz film: Czym jest KSM