Przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki objął patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski „Koncert charytatywny dla dzieci na Ukrainie”.

W środku przerażającego kryzysu humanitarnego cierpią dzieci. Sytuacja najmłodszych mieszkańców Ukrainy jest dramatyczna i z każdą chwilą się pogarsza. Dzieci giną, zostają ranne, stają się żywymi tarczami, zmuszone są opuszczać swoje domy i miejsca w których czuły się bezpieczne, doświadczają głębokiej traumy. W ramach solidarności organizowany jest wyjątkowy koncert charytatywny dla dzieci na Ukrainie. 

W koncercie udział wezmą znakomici artyści, między innymi soliści Metropolitan Opera w Nowym Jorku: Isabel Leonard, Mireille Asselin, Brandie Sutton oraz Adam Plachetka, pianiści Kevin Kenner zwycięzca i Juror Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Eric Lu zdobywca IV nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku, Juan Perez Floristan zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. A. Rubinsteina w Tel Avivie w 2021 roku oraz Steven Lin laureat drugiego miejsca tego konkursu, Takeshi Nagayasu laureat Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kościuszkowskiej z siedzibą w Nowym Jorku, Kamil Pacholec finalista ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Marek Bracha laureat licznych konkursów pianistycznych, Marta Gidaszewska skrzypce oraz Michał Francuz charyzmatyczny pianista i pedagog, Mikołaj Wojciechowski wiolonczela laureat wielu międzynarodowych konkursów, Rafał Błaszczyk laureat m. in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, wystąpią również soliści baletu. 

Premiera koncertu online odbędzie się na stronie https://fkis.org/ w Niedzielę Wielkanocną 17 kwietnia o godz. 20.00.  

Koncert pozostanie online do niedzieli 24 kwietnia do godz. 22 00.

W tym czasie prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na pomoc dzieciom – podopiecznym Fundacji Świętego Mikołaja, która od 2019 roku nieprzerwanie pomaga dzieciom z Ukrainy. Każda darowizna to szansa dla kolejnego dziecka. Nikt na terytoriach pokojowych nie jest w stanie zrozumieć, jak to jest kłaść się spać i nie wiedzieć, czy będzie jutro. „Mam tylko jedno marzenie: obudzić się rano i dowiedzieć się, że na Ukrainie zakończyła się wojna” – napisał jeden z podopiecznych fundacji z Mariupola. Środki zebrane podczas koncertu trafią bezpośrednio na konto Fundacji Świętego Mikołaja i natychmiast zostaną skierowane do potrzebujących Więcej o fundacji na www.mikolaj.org.pl Organizatorzy mają nadzieję, że wsparcie międzynarodowej widowni będzie przejawem empatii i wzmocni solidarność z narodem ukraińskim tak boleśnie doświadczonym przez wojnę, przyniesie pomoc i otuchę niewinnym i najsłabszym – dzieciom na Ukrainie. 

Fundacja Kultury i Sztuk