Kościół na Kubie potrzebuje pomocy w misji ewangelizacyjnej

12-03-2017
2013

Abp Dionisio Guillermo García Ibáñez, Prymas Kuby, przewodniczący Episkopatu Kuby i jednocześnie metropolita najstarszej archidiecezji Santiago de Cuba oraz bp Marcelo Arturo González Amador, wiceprzewodniczący Episkopatu, biskup diecezji Santa Clara przybyli w sobotę, 11 marca z wizytą na Jasną Górę.

„To jest moja pierwsza wizyta na Jasnej Górze, jestem niezwykle szczęśliwy z tego powodu, że mogę tutaj być, bo nigdy, nawet w najskrytszych marzeniach nie myślałem, że będę mógł tutaj przyjechać” – powiedział abp Dionisio Guillermo García Ibáñez.

„Pierwszym motywem naszego przyjazdu do Polski jest przeżywanie wspólnie naszej katolickiej wiary. Co prawda nasze Kościoły różnią się ze względu na swoją historię, doświadczenia, ale przez te dni doświadczyłem tutaj prawdziwego braterstwa między Kościołami. Mając na względzie to, że jesteśmy Kościołem ubogim, Kościołem słabym, nie ukrywamy, że przyjeżdżamy również do Polski, prosząc, aby Kościół w Polsce na tyle, na ile jest czy będzie to możliwe, wspierał nas duchowo, materialnie, ale przede wszystkim liczymy na obecność misjonarzy, sióstr zakonnych, doświadczonego personelu misjonarzy świeckich, którzy mogliby nas wesprzeć w naszej misji ewangelizacyjnej” – podkreślił Prymas Kuby.

„Nasze potrzeby, jeżeli chodzi o kapłanów, są bardzo duże – mówił dalej arcybiskup – Moja archidiecezja liczy ponad milion mieszkańców, a mamy zaledwie 26 kapłanów. Mamy na terenie archidiecezji seminarium i narodowe sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre, które możemy porównać do tutejszego sanktuarium narodowego Matki Bożej w Częstochowie”.

„Potrzebujemy bardzo kapłanów, którzy uświęcaliby wiernych, którzy by im towarzyszyli, którzy by ich formowali, bo wśród naszych wiernych bardzo wielu jest takich, którzy niedawno przyłączyli się do Kościoła katolickiego i niezwykle potrzebują towarzyszenia i formacji – tłumaczy abp Dionisio Guillermo García Ibáñez – Przykładowo mamy cztery diecezje, które mają ponad 100 tys. mieszkańców, i na tych 100 tys. mieszkańców przypada jeden kapłan. W mojej archidiecezji mamy dwie parafie, które nie mają ani kaplicy ani kościoła, i wszystkie celebracje odbywają się w domach ludzi świeckich”.

„Proszę o modlitwę – powiedział na zakończenie rozmowy Prymas Kuby – Mam nadzieję, że dzięki tej naszej współpracy, rzeczywiście będziemy mogli zrobić duży krok naprzód”.

Na Jasnej Górze abp Dionisio Guillermo García Ibáñez i bp Marcelo Arturo González Amador koncelebrowali Mszę św. odprawioną o godz. 16.45 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Następnie złożyli wizytę abp Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu. O godz. 21.00 ponownie modlili się na Jasnej Górze uczestnicząc w Apelu. Natomiast podczas pobytu w Polsce mieli do tej pory okazję spotkać się z biskupami w Radomiu, Kielcach, Tarnowie i Katowicach. Odwiedzili również Kraków-Łagiewniki.

BPJG/mn

Zdjęcie ilustracyjne: jasnagora.com