Od 6 do 9 lipca przy kościele Mariackim w Krakowie w godz. 10.00 – 18.00 dyżurować będą pracownicy i wolontariusze Caritas Krakowskiej i Caritas Polska, udzielając informacji o sytuacji mieszkańców Aleppo i kwestując na pomoc dla nich.

Akcja zorganizowana została z inicjatywy Ministerstwa Kultury – organizatora trwającej w Krakowie sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest częścią prowadzonej przez Caritas Polska zbiórki na pomoc dla cierpiących w wyniku wojny mieszkańców Aleppo. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na opłacenie nauki dla dzieci z Aleppo, w którym roczne stypendium edukacyjne kosztuje ok 100 USD.

Pod namiotem Caritas można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. Można też wysłać charytatywny SMS pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) o treści „SYRIA”. Akcja nie byłaby możliwa dzięki sparciu Caritas Krakowskiej. Darczyńcom i wolontariuszom Caritas serdecznie dziękujemy.

Kwesta jest również prowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE, gdzie w dniach w dniach 2-12 lipca odbywają się obrady 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na niedzielny wieczór zaplanowano także koncert „Solidarni z Aleppo”, organizowany przez TVP i transmitowany na antenie TVP1 o godz. 21.00 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie. Wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson. Podczas koncertu także będzie można pomóc mieszkańcom Aleppo, zarówno na miejscu, jak i wysyłając SMS.

Polacy bardzo chętnie pomagają rodzinom poszkodowanym w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pokazuje to akcja Caritas „Rodzina Rodzinie”, w która włączyły się osoby prywatne, rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje oraz zgromadzenia zakonne w Polsce. Dotąd udało się objąć pomocą 4134 rodziny. Na wsparcie złożyły się wpłaty od ponad 12 tysięcy osób i instytucji. Ponad tysiąc z nich pochodzi z Małopolski.

Caritas Polska