Źródła podają, że liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską sięga 1,7 miliona.

Dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin podsumował działania, jakie podejmowano w ubiegłym tygodniu.

Codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 15.00 w Biurze Caritas w Legnicy przy ul. Okrzei 22 można uzyskać informacje dotyczące organizacji pomocy w naszej diecezji. Do dyspozycji jest adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl oraz numer telefonu: +48 76 72 44 300-302.

W dalszym ciągu jest kompletowany kolejny transport humanitarny na Ukrainę. Do dzisiaj przygotowano 15 palet z różnymi produktami.

Działają strony internetowe, na których dostępne są ankiety zgłoszeniowe, przez które można zgłaszać chęć przyjęcia do siebie uchodźców, zgłosić konkretnej możliwość pomocy oraz pomóc jako wolontariusz w określonym przez siebie miejscu.

Legnicka Caritas wynajęła ośrodek w Piechowicach, w którym schronienie znaleźli uchodźcy z Ukrainy. W obecnej chwili przebywają tam 44 osoby, w tym 30 dzieci.

Ośrodek ten wymaga też bieżących porządków, napraw, aby mógł lepiej funkcjonować. W tym zadaniu pomaga wiele osób, w tym skauci. – Otrzymałem dzisiaj informacje, że jest firma, która pomoże przejrzeć dach w całym ośrodku. Chcemy uruchomić kuchnię, by karmić wszystkich, którzy tam przebywają. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma ośrodkami pomocy prowadzonymi przez Kościół w naszej diecezji, którym też pomagamy. Na obecna chwilę pomoc płynie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wezwanie na długi czas – podkreśla ks. Serafin.

Do tej pomocy zachęcane są kolejne parafie i całe dekanaty. Z apelem o włączenie się w to dzieło zwrócił się do duchownych i wiernych biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Ks. dyrektor o wszystkich działaniach podejmowanych przez legnicką Caritas informuje na stronie internetowej i stronie FB. Zachęca też o przesyłanie informacji, linków o innych formach pomocy, jakie są podejmowane w diecezji, które będą umieszczane zarówno na stronie Caritas, jak i innych mediów diecezjalnych. – Myślę, że to będzie to na pewno zachętą dla innych, którzy może nie wiedzą jak włączyć się w pomoc uchodźcom wojennym – podkreśla ks. Serafin.

Dyrektor Caritas podał też informację, że do tej chwili na nasze konto legnickiej Caritas wpłynęło 700.000 zł. Są to ofiary zebrane w kościołach w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, w Środę Popielcową oraz ofiary od osób indywidualnych.

– Jak już informowałem 300 tys. przekazaliśmy Caritas Polska, pozostałe 400 tys. zł przeznaczamy na pomoc uchodźcom na terenie naszej diecezji. Wpłaty w dalszym ciągu spływają na konto. Za każdą bardzo dziękuję. Będziemy na bieżąco informować, na co przeznaczone zostały te ofiary – dodaje.

W tym tygodniu zaplanowane są intensywne prace w ośrodku w Piechowicach, aby mógł przyjąć większą ilość uchodźców. Dyrektor zapowiada też odwiedzenie innych ośrodków współpracujących z Caritas, by ocenić, w czym trzeba pomóc i jak lepiej organizować pomoc.
ksww