Kluczowe momenty formacji kapłańskiej – od złożenia prośby o przyjęcie, przez seminaryjną codzienność aż po święcenia prezbiteratu – przedstawia nowy spot powołaniowy Misjonarze św. Wincentego a Paulo zatytułowany „MISJONARZE.PL – dużo więcej niż przygoda”.

„Kto nie ryzykuje, nie zwycięża!” – słowa Franciszka z ŚDM niech będą komentarzem i zachętą do tego filmiku” – mówi ks. Jacek Piotrowski CM z Grupy Młodzieżowo-Powołaniowej Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Dodaje, że wielu młodych ludzi zastanawia się jak wygląda przygotowanie do kapłaństwa – często mury seminaryjne i to co się w nich dzieje owiane jest pewną tajemnicą, niedostępnością.

Ks. Piotrowski zachęca do obejrzenia 6-minutowego filmiku czyli wstąpienia na moment do wspólnoty misjonarzy, do ich seminarium przy ul. Stradom 4 w Krakowie. Z klipu można się dowiedzieć, jak wygląda formacja od rozmowy wstępnej i złożenia dokumentów do święceń kapłańskich. „Przekonaj się, że jest to miejsce szczególne, w którym formują się zwykli młodzi mężczyźni, którzy chcą żyć w sposób niezwykły – jako Chrystusowi kapłani” – przekonuje ks. Piotrowski.

Zakonnik dodaje, że św. Wincenty a Paulo, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy, powiedział, że „Misjonarz oznacza posłanego przez Boga. To do nas Bóg kieruje wezwanie: Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody. Musimy być gotowi opuścić wszelkie wygody, zrezygnować z odpoczynku, a iść na wszystkie ziemie i do każdego człowieka”. „Wierni Jego wezwaniu chcemy iść jako stworzeni do zadań specjalnych – czyli nieść Chrystusa każdemu i wszędzie” – mówi ks. Piotrowski nawiązując do hasła towarzyszącego duszpasterstwu powołań Zgromadzenia – „Stworzeni do zadań specjalnych”.

Misjonarz podkreśla, że obecny rok jest wyjątkowy dla jego Zgromadzenia. „Przeżywamy Rok Miłosierdzia a św. Wincenty a Paulo jest patronem dzieł miłosierdzia w Kościele. Św. Wincenty został także wybrany patronem Europy w czasie ŚDM a 25 stycznia 2017 r. będziemy przeżywać 400-lecie charyzmatu Wincentyńskiego” – wylicza ks. Piotrowski.

Spot „MISJONARZE.PL – dużo więcej niż przygoda” można obejrzeć na kanale Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w serwisie YouTube. Grupa Młodzieżowo-Powołaniowa Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo przygotowała także serię filmików, w których zachęcają do modlitwy o powołania kapłańskie; ich motywem jest znikający kapłan np. w czasie sakramentu małżeństwa czy namaszczenia chorych.

Mężczyźni zainteresowani formacją w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy szczegółowe informacje znajdą na www.powolania.misjonarze.pl. Duszpasterze powołań Zgromadzenia czekają do końca sierpnia także na kontakt mailowy pod adresem: powolaniacm@misjonarze.pl.

Św. Wincenty a Paulo założył Zgromadzenie Księży Misjonarzy w 1625 r. w celu ewangelizacji ubogich i formacji kleru. Dziś jednym z celów Zgromadzenia jest „wspomaganie duchownych i świeckich w zdobywaniu właściwej im formacji i prowadzanie do pełniejszego uczestnictwa w głoszeniu Ewangelii ubogim”.

KAI

fot. powolania.misjonarze.pl