Na wniosek abp. Stanisława Gądeckiego nadania wezwania kaplicy dokonał bp Artur Miziński, który przed uroczystą Mszą św. odczytał dekret wydany przez abp. Marka Jędraszewskiego.

Centrum Formacyjno – Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem to dom należący do Konferencji Episkopatu Polski, który jako pasterz krakowskiego Kościoła, a później także Papież odwiedzał św. Jan Paweł II. Dla upamiętnienia postaci Ojca Świętego kaplica leżąca na terenie obiektu określana jest mianem „papieskiej”. Od 15 sierpnia ma jednak swoją patronkę: Najświętszą Maryję Pannę Matkę Kościoła.

– W czasie czerwcowych obrad KEP, tu w „Księżówce”, abp Stanisław Gądecki ciesząc się odnowionym ołtarzem w kaplicy, wyraził pragnienie, by miała ona swój tytuł. Był to drugi dzień obrad i akurat tak się złożyło, że przeżywaliśmy Święto Matki Kościoła. Stąd takie wezwanie – zaznaczył przed odczytaniem dekretu metropolity krakowskiego, sekretarz KEP bp Artur Miziński.

Uroczystego poświęcenia dokonał biskup pomocniczy lubelski, który – jak zaznaczył dyrektor „Księżówki” ks. Lesław Mirek – szczególnie troszczy się o całe centrum. – To miejsce należy do Episkopatu, dlatego bp Artur jako pierwszy gospodarz otacza je swoją troską, stara się też o to, by ta kaplica piękniała, abyśmy wszyscy mogli tutaj godnie modlić się i zanurzać w Bożej Miłości – podkreślał. – Dziękuję Księdzu Biskupowi za troskę, a także wyrażam radość z powodu tego, że właśnie dziś – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – przekazujesz nam tak dobrą wiadomość.

W każdą niedzielę o 10:00 kapłani odprawiają w kaplicy Mszę Świętą. Poza tym korzystają z niej świeccy i duchowni, którzy w „Księżówce” przeżywają rekolekcje.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / BP KEP

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem