W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce, w których w czasie wojny uratowano 200 dzieci żydowskich. Obchody związane z 200. rocznicą urodzin św. Zygmunta Felińskiego zostały objęte przez abp. Stanisława Gądeckiego patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski.

W niedzielę, 11 września o godz. 19:15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w Warszawie zostanie wykonany przez filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave utwór „Mówiono o Nim, że przegrał”, napisany specjalnie na dwusetną rocznicę urodzin św. Zygmunta Felińskiego.

Utwór „Mówiono o Nim, że przegrał” składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera.
Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do aktualnych wydarzeń!

Muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Słuchaczom zostaną przybliżone m.in. opisy walk pod Trzebawiem w 1848 roku, śmierci Słowackiego, rozmowy Felińskiego z ks. Mikoszewskim, pójścia na zesłanie.

Utwór wykonają soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także białołęcki chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja AVE. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa Dzielnica Białołęka, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl.

Fundacja AVE / BP KEP