Do Matki Miłosierdzia – pod takim hasłem 3 i 4 września na Jasnej Górze będzie miało miejsce Ogólnopolskie Dziękczynienie Bogu za Plony. Na Dożynki Jasnogórskie przybędą rolnicy z całej Polski. Weźmie w nich udział również Prezydent RP Andrzej Duda.

Ogólnopolskie Dożynki rozpoczną się w sobotę Mszą św. w jasnogórskiej bazylice o godz. 19.00. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman. Uczestników pielgrzymki powita wraz z paulinami delegat KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy Edward Białogłowski. W dziękczynieniu za plony weźmie udział również krajowy duszpasterz rolników ks. prof. dr hab. Stanisław Sojka.

Po Eucharystii, pierwszego dnia Dożynek zaplanowano Apel Jasnogórski, a po nim Drogę Krzyżową i nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej.

Głównym punktem Dożynek Jasnogórskich będzie niedzielna Msza św. o godz. 11.00, podczas której zostaną pobłogosławione wieńce żniwne. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dożynkom będą towarzyszyć wspólne modlitwy z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych oraz  Krajowa Wystawa Rolnicza.

Program uroczystości:

3 września – sobota

19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników

21.00 – Apel Jasnogórski

21.30 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach – prowadzą rolnicy diecezji płockiej

22.00-4.00 – całonocne czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu

24.00 – Msza św. Pasterka w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej

4 września – niedziela

8.00-9.30 – występ zespołu ludowego „Karniewiacy” z Karniewa na placu przed wałami jasnogórskimi, gromadzenie się delegacji z wieńcami żniwnymi.

11.00 – Msza św. na Szczycie – abp Wojciech Polak, Prymas Polski; koncelebruje biskup płocki Piotr Libera.

Zobacz więcej: www.jasnagora.com