W archidiecezji poznańskiej zakończył się polski etap procesu beatyfikacyjnego ojca Mariana Żelazka, misjonarza werbisty, opiekuna trędowatych. Teraz dokumentacja trafi do Indii. 

W Chludowie 8 grudnia 2023 r. zakończył się etap pomocniczy (rogatoryjny) procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka, pochodzącego z archidiecezji poznańskiej werbisty, opiekuna trędowatych. Dokumentacja trafi teraz do Indii, ponieważ, zgodnie z prawem kanonicznym, zasadnicza część procesu beatyfikacyjnego toczy się w miejscu śmierci sługi Bożego.

„Wszechmogący Boże, Ty wlałeś w serce ojca Mariana Żelazka gorące pragnienie, by Dobra Nowina dotarła aż na krańce ziemi. Daj abyśmy mogli radować się jego wyniesieniem do chwały ołtarzy. Prośmy, abyśmy tak jak on potrafili wiernie i z miłością wykonywać powierzone nam zadanie. Niech jego troska o każdego człowieka wskazuje nam wszystkim drogę do Ciebie” – modlił się metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. kończącej proces.

Ojciec Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 roku – w tygodniu, którego niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych.  Zmarł 30 kwietnia 2006 roku w czasie odwiedzin w kolonii dla trędowatych. W 2018 roku rozpoczął się w Indiach jego proces beatyfikacyjny. Całe jego życie było realizacją ślubu złożonego w obozie koncentracyjnym w Dachau: „Jeśli Bóg przedłuży moje ziemskie życie, ofiaruję je dla ratowania życia wiecznego dusz nieśmiertelnych na misjach”.

www.archpoznan.pl/ www.vaticannews.va

>>Więcej

Fot. Z. Kajdan