Mszą świętą u grobu św. Piotra Apostoła w bazylice watykańskiej, w poniedziałek 4 października br., pierwsza grupa biskupów, z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej, rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów).

W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, podkreślił, że gdzie jest Piotr, tam jest Kościół, któremu przewodzą jego następcy sprawując urząd prymatu. „Ten prymat potwierdzają sobory powszechne, starożytne synody oraz ojcowie. Naturalnie są tacy, którzy widzą go na swój sposób. Są również tacy, którzy ten prymat negują i w związku z tym podważają nawet samą obecność św. Piotra w Rzymie i jego śmierć tu na tym wzgórzu. Ale ona miała miejsce. Tutaj za Tybrem, na Watykanie” – powiedział.

Bp Nitkiewicz zauważył w homilii, że prymat piotrowy sprawowany jest na różny sposób, czego wyrazem jest obecna wizyta ad limina. „Prymat piotrowy to prymat miłości na wzór Chrystusa, który po swoim zmartwychwstaniu pyta się Piotra, czy Mnie miłujesz. A w dzisiejszej Ewangelii nakazuje: Będziesz miłował. Piotr tak właśnie miłował i kochał” – zaznaczył.

Bp Nitkiewicz podkreślił, że biskup Rzymu – papież Franciszek przynagla nas, abyśmy również kochali w ten sam sposób stając się dobrymi Samarytanami. „Może powinniśmy się stać ludźmi bez skóry, żywym, nieosłoniętym niczym ciałem, jak otwarta rana, by nie przeoczyć nikogo, kto potrzebuje miłości” – zauważył.

Spotkania tej grupy biskupów w różnych watykańskich dykasteriach będą się odbywać przez cały tydzień, zarówno przed, jak i po południu.

BP KEP

Msza Święta przy grobie św. Piotra - Ad limina apostolorum - Watykan, 4 października 2021 r.