Konferencją prasową w Środę Popielcową została zainaugurowana dziesiąta edycja akcji Misjonarz na Post. Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, będzie wspierał modlitewnie w Wielkim Poście siostrę zakonną od 10 lat posługującą w Ghanie – Annę Waśkowską.

Obecny na konferencji prasowej biskup senior archidiecezji poznańskiej będzie modlił się za Magdalenę Maliszewską pracującą w Kanadzie Północnej. Biskup Fortuniak wylosował także dane misjonarza w imieniu księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Przewodniczący KEP będzie wspierał modlitewnie s. Annę Waśkowską, pracującą w Ghanie.

– Od lat zachęcam znajomych do udziału w akcji Misjonarz na Post. Przede wszystkim dlatego, że modlitwa to dla misjonarza największy dar, który w sytuacjach kryzysowych, jest nieocenionym wsparciem. Pan Jezus daje nam wszystko, czego potrzebujemy, ale jesteśmy słabi wiec czasami, tak po ludzku, jest nam bardzo ciężko. Modlitwa to zastrzyk energii. Jakby nagle wyrosły duchowe skrzydła. A teraz, gdy sam arcybiskup westchnie za mnie do Boga, to będę latać – mówi Magdalena Maliszewska.

W swojej wypowiedzi na temat Wielkiego Postu bp Zdzisław Fortuniak podkreślał znaczenie duchowego przygotowania się do Wielkanocy. Zaznaczył też, że akcja modlitewnej adopcji misjonarzy przypomina o sile duchowego wsparcia.

Kraje misyjne to często ubogie rejony naszej planety. Ludziom brakuje tam wszystkiego. Kościół wychodzi naprzeciw ich potrzebom.

– W krajach misyjnych placówki prowadzone przez Kościół są często ośrodkiem wszelkiego wsparcia. Tam, gdzie nie domaga państwo i organizacje międzynarodowe, to właśnie misjonarze oraz misjonarki pomagają chorym, głodnym, cierpiącym, samotnym i wykluczonym. Wszystkie środki przeznaczają na pomoc tym, wśród których pracują. Sami potrzebują jednak wsparcia niematerialnego: modlitwy – mówi Michał Jóźwiak, koordynator akcji „Misjonarz na Post”.

Jak dołączyć?

Inicjatywa ma na celu duchowe wspieranie polskich misjonarzy. Aby wziąć w niej udział wystarczy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza lub misjonarki.

– Zależy nam na tym, żeby polscy misjonarze wiedzieli, że mają solidne duchowe zaplecze, że jest wielu ludzi, którzy o nich pamiętają w modlitwie. Licznik na naszej stronie pokazuje, że przez cały Wielki Post uczestników akcji ciągle przybywa. Ten osobisty aspekt akcji, czyli wylosowanie konkretnego misjonarza – z imienia i nazwiska misjonarza – jest wyjątkowo ważny, bo przybliża nas do konkretnego człowieka, który ewangelizuje tysiące kilometrów stąd – podkreśla o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, pomysłodawca akcji.

Papież Franciszek zachęca

Podczas audiencji generalnej w Środę Popielcową papież Franciszek zachęcił wszystkich, aby wzięli udział w naszej akcji. – Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji „Misjonarz na Post”, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy – powiedział papież.

Dziesiąta edycja

To już dziesiąta edycja tej inicjatywy. Co roku dołącza do niej kilkanaście tysięcy osób, a dodatkowe stałe wsparcie dla misjonarzy deklaruje ponad 40 tysięcy Przyjaciół Misji Oblackich. Na profilach akcji w mediach społecznościowych można znaleźć treści dotyczące codzienności polskich misjonarzy – filmy, zdjęcia, infografiki. Wszystko po to, aby przybliżyć uczestnikom temat misji. Akcji co roku honorowego patronatu udzielają abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP oraz Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1741 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Pokazują w ten sposób, że Jezus przez ręce wielu ludzi troszczy się o nich.

misyjne.pl

Fot. misyjne.pl

BRAK KOMENTARZY