Poznań: obchody XXV Światowego Dnia Chorego

11-02-2017
1370

Msze św., bezpłatne porady lekarskie w ramach tzw. białej soboty oraz koncerty odbędą się w Poznaniu z okazji XXV Światowego Dnia Chorego. Abp Stanisław Gądecki 11 lutego odwiedzi chorych w Szpitalu MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu, będzie przewodniczył Mszy św. w kaplicy szpitalnej i poświęci kamień węgielny pod nowy blok operacyjny.

– W tym roku z okazji XXV Światowego Dnia Chorego zaplanowaliśmy kilka inicjatyw. Centralnym wydarzeniem będzie Msza św. z błogosławieństwem na wzór Lourdes, sprawowana przez bp. seniora Zdzisława Fortuniaka, w niedzielę 12 lutego, o godz. 13.30 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, na którą zapraszamy wszystkich chorych i cierpiących wraz z ich opiekunami – mówi KAI ks. Marcin Janecki. Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej dodaje, że po Mszy św. w pobliskim Domu Katolickim odbędzie się koncert miniorkiestry dętej.

Dzień wcześniej, 11 lutego, abp Stanisław Gądecki odwiedzi chorych w Szpitalu MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu. O godz. 12 będzie przewodniczył Mszy św. w kaplicy szpitalnej i poświęci kamień węgielny pod nowy blok operacyjny.

Tego samego dnia w godz. 10.00-13.00, w budynku Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu, będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów, m.in. stomatologa, urologa, geriatry i dermatologa. Będzie też można wykonać podstawowe badania diagnostyczne w ramach organizowanej już po raz dziewiąty przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej tzw. białej soboty. – „Biała sobota” organizowana jest z myślą o chorych, których nie stać na płatne badania diagnostyczne i którzy muszą oczekiwać w długich kolejkach na wizytę u lekarza specjalisty – zauważa ks. Janecki.

Z kolei w piątek, 17 lutego, o godz. 19.00 w gmachu Muzeum Archidiecezjalnego na Ostrowie Tumskim odbędzie się minirecital fortepianowy prof. dr hab. Aldony Kasprzak. Uczestnicy spotkania wysłuchają też wykładu prof. dr. hab. Stanisława Czekalskiego pt. „Historia medycyny a klinika”. Wstęp wolny.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje tzw. białą sobotę pod auspicjami Urzędu Miasta Poznania – Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

Organizowana jest ona zawsze w okolicach Światowego Dnia Chorego, który w Kościele obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

msz / Poznań (KAI)

Fot. ilustracyjne: Dreamstime