Na Jasnej Górze odbyła się 44. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników pod hasłem „Synodalność – droga, której Bóg oczekuje dziś od Kościoła”. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Prawników.

W kazaniu bp Stepnowski, zwracając się do zgromadzonych na pielgrzymce prawników, zauważył, że żyją oni w przestrzeni prawa oraz w przestrzeni religijnej. „Wybraliście Jezusa jako waszego Pana i Stworzyciela. Nieraz ten świat może tak pochłonąć życie prawnika, że może on zapomnieć o Bogu” – przestrzegał kaznodzieja.

Mszę św. poprzedziła droga krzyżowa. Uczestnicy wysłuchali konferencji ks. prof. dr. hab. Tomasza Rozkruta z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt: „Rola i znaczenie Synodu Biskupów we współczesnym Kościele.”

„Cały Kościół modli się za rozpoczęty w Rzymie synod, aby przyniósł dobre owoce. Głównym celem synodu jest to, aby ożywić duszpasterstwo, umocnić relację między księżmi, biskupami i świeckimi” – mówił w rozmowie z @JasnaGóranews bp Stepnowski.

Podkreślał potrzebę podjęcia większej współodpowiedzialności przez wiernych świeckich za funkcjonowanie parafii. W wielu wspólnotach parafialnych istnieją rady duszpasterskie, które ułatwiają współpracę księży z wiernymi. „Trzeba wziąć pod uwagę rozwój Kościoła w Polsce, księży będzie coraz mniej” – dodał bp Stepnowski.

Ks. Grzegorz Zieliński nowo mianowany krajowy duszpasterz prawników podkreślał, że z nadzieją oczekuje na nadchodzący czas, związany ze zmianą sposobu patrzenia na strukturę Kościoła poprzez perspektywę synodalności. Wierzy, że to wydarzenie rozgrzeje Kościół duchowo i pomoże lepiej służyć Bogu i drugiemu człowiekowi.

„Pielgrzymka jest dla nas przede wszystkim dziękczynieniem za otrzymane dary, ale także prośbą, abyśmy wykonując swój zawód mogli spojrzeć innym prosto w oczy” – powiedział Piotr Miziała z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. Prokurator podkreślił potrzebę podejmowania słusznych decyzji bez ulegania wpływom oraz wykluczając działania koniunkturalne.

„To nie jest tak, że prawnicy podejmują decyzje kierując się tylko literą prawa, istotne jest też sumienie. Nasze decyzje często zmieniają losy ludzi” – podsumował Miziała.

O siły potrzebne do wykonywania zawodu modliła się Alicja Czubak asesor Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wielkopolskim. „Chcemy wszystko powierzyć Bogu. Polscy prawnicy potrzebują daru mądrości, który pomoże im docierać do prawdy” – mówiła prawniczka.

„Chcemy się formować w duchu Ewangelii, ponieważ chroni ona wartości, którymi, żyjemy na co dzień” – powiedział ks. Zieliński.

Pielgrzymki prawników na Jasną Górę zainicjował w 1957 r. bł. kard. Stefan Wyszyński.

Piotr Skrzynecki, JasnaGóraNews

Foto: Biuro Prasowe Jasnej Góry