Niech Wasze łzy, jak niegdyś łzy uczniów – mocą Jezusa Chrystusa – zostaną przemienione w łzy pokoju i paschalnego zwycięstwa – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach wielkanocnych dla grekokatolików. Przewodniczący Episkopatu zwrócił się także do grekokatolickich uciekinierów wojennych z Ukrainy.

Publikujemy pełny tekst życzeń:

 

Warszawa, dnia 24 kwietnia 2022 roku

„Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy”

 Z Sekwencji na Niedzielę
Zmartwychwstania Pańskiego

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

 

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć – na ręce Waszej Ekscelencji – jak najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim wiernym i duchownym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy przeżywamy w szczególnych okolicznościach. Gdy za naszą wschodnią granicą szaleje rosyjskie bezprawie – siejąc zniszczenie i śmierć, bezprawie – które nie liczy się ani z Bogiem, ani z człowiekiem, jako chrześcijanie głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego. Przynosi On nadzieję na to, że ostateczne zwycięstwo należy zawsze do synów poranka, a wieczna klęska czeka tych, którzy odrzucają Księcia Pokoju i Pana Życia – Jezusa Chrystusa.

Moje słowa i serdeczną myśl kieruję ku ogromnej rzeszy uciekinierów wojennych z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed wojną i śmiercią. Myślę również o ich najbliższych, którzy pozostali w Ukrainie oraz o tych, którzy wrócili do swojej ojczyzny, aby walczyć w obronie wolności i w obronie bezbronnych.

Niech nadzieja płynąca z pustego grobu i spotkań ze Zmartwychwstałym przyniesie duchową siłę i przemieni smutek w radość. Niech Wasze łzy, jak niegdyś łzy uczniów – mocą Jezusa Chrystusa – zostaną przemienione w łzy pokoju i paschalnego zwycięstwa.

Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

 

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

___________________
Jego Ekscelencja
Arcybiskup Eugeniusz POPOWICZ
Metropolita Przemysko-Warszawski
Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce