Przewodniczący KEP w najstarszej polskiej katedrze modlił się za zmarłych

02-11-2016
1590

W Dzień Zaduszny Kościół, kochająca Matka, stara się swoimi modlitwami przyjść z pomocą wszystkim w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli dojść do radości niebiańskiej – mówił podczas nabożeństwa żałobnego w Dzień Zaduszny abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w najstarszej katedrze na ziemiach polskich modlił się za wszystkich wiernych zmarłych.

We mszy św. i procesji żałobnej wzięli udział m.in. członkowie poznańskiej kapituły katedralnej. Abp Gądecki wspomniał papieża Jana XIII, który 1049 lat temu ustanowił w Poznaniu pierwsze polskie biskupstwo, a także pochowanych w katedrze władców z dynastii Piastów, wśród nich Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

– Modlimy się za wiernych świeckich, którzy budowali Królestwo Boże w sobie, w swoich rodzinach i w Ojczyźnie, za naszych rodziców, krewnych i znajomych, za żołnierzy, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny, za wrogów krzyża Chrystusowego, którzy w ciągu wieków zaciekle niszczyli Kościół Boży – mówił abp Gądecki.

Homilię wygłosił ks. kanonik Henryk Nowak, ekonom archidiecezji poznańskiej. – Myślimy dziś o życiu naszych zmarłych, o życiu wiecznym, które obiecano nam na chrzcie świętym i o życiu naszym codziennym. W dniu dzisiejszym w centrum jest życie. W ten sposób manifestujemy wiarę w zmartwychwstanie, w życie wieczne – mówił w homilii ks. Nowak.

Modlitwę w katedrze poznańskiej zakończyła procesja żałobna do czterech stacji. Abp Stanisław Gądecki przewodniczył także modlitwie w krypcie arcybiskupów poznańskich, gdzie pochowani są m.in. kard. Mieczysław Ledóchowski, abp Walenty Dymek, abp Antoni Baraniak i abp Jerzy Stroba.

ms / Poznań (KAI)

Zdjęcie ilustracyjne: br Robert Binkowski