W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się 152. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Jego temat brzmi: „Synodalna obecność zakonów w Kościele partykularnym”.

W zebraniu biorą udział wyżsi przełożeni 59 rodzin zakonnych, które na terenie Polski mają 78 jurysdykcji zakonnych. Dodatkowo przybyli delegaci konferencji ds. zakonów męskich w diecezjach.

Po przedstawieniu nowych przełożonych, którzy od października 2024 roku zostali powołani na swoje urzędy, ks. Grzegorz Strzelczyk zaprezentował w zastępstwie abp. Adriana Galbasa SAC, metropolity katowickiego, wystąpienie nt. „Jakimi drogami włączyć osoby konsekrowane w synodalność Kościoła partykularnego?”. Wyjaśnił w nim m.in., że istotą procesu synodalnego jest rozeznawanie wspólnotowe, pozwalające odczytać natchnienia Ducha Świętego.

Po przerwie kawowej swój głos dotyczący posługi w diecezjach wyrażą delegaci konferencji w terenie, po czym nastąpi wymiana doświadczeń z wyższymi przełożonymi.

W południe Eucharystii w kaplicy Sekretariatu KEP będzie przewodniczył bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

KWPZM / BP KEP

>>Więcej 

Fot. BP KEP

152. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (Warszawa, 14-15.05.2024)