Rycerze Kolumba zainaugurowali peregrynację relikwii swojego założyciela, bł. ks. Michaela McGivneya. Peregrynacji towarzyszyć będą inicjatywy charytatywne na rzecz dzieł pro-life prowadzonych przez Kościół. Wydarzenie potrwa do wiosny 2022 roku – w tym czasie relikwie odwiedzą kilkaset polskich parafii, w których działają Rycerze Kolumba.

Ogólnopolska peregrynacja rozpoczęła się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu jednocześnie w trzech miastach – Radomiu, Częstochowie i Rzeszowie.

Eucharystii w Częstochowie przewodniczył Kapelan Stanowy, krajowy duszpasterz Rycerzy Kolumba, abp Wacław Depo. „Ksiądz McGivney poprzez swoją służbę kapłańską troszczył się o godność i jedność w rodzinach, samemu będąc znakiem miłosierdzia Bożego” – mówił duchowny. Metropolita częstochowski podkreślił bliskość i troskę, jaką ks. McGivney otaczał ludzi samotnych, zgnębionych w czasach pandemii, angażując innych w strukturach braterskich wspólnot.

Nawiązując do posługi błogosławionego ks. Michaela, który zmarł na gruźlicę, niosąc pomoc ofiarom pandemii, abp Depo podkreślił aktualność przesłania i przykładu amerykańskiego duchownego: „Ileż dziś rodzin jest rozbitych przez śmierć i cierpienie! I dlatego ks. McGivney jest nam tak bardzo potrzebny dzisiaj. On już to przeszedł i z tego powodu mówi do nas: Nie lękajcie się! Połóżcie nadzieję w Bogu! Ratujcie Wasze rodziny jako wspólnoty i bądźcie z chorymi!”.

Mszy Świętej w diecezji radomskiej przewodniczył bp Marek Solarczyk. „Wyjątkowym rysem kapłańskiej posługi ks. McGivneya, jego troski serca, było to wszystko, co zawiera się w tych trzech określeniach: Miłosierdzie, Jedność i Braterstwo” – tłumaczył biskup, nawiązując do trzech podstawowych Zasad, wokół których formują się Rycerze Kolumba. „Możemy się odwołać do tego, co było jego pragnieniem – aby szczególnie mężczyźni byli niczym Noe. Dla Was, Drodzy Bracia, to jest wielka zachęta, aby sobie uświadomić tajemnicę Arki, ocalenia (…). Właśnie te trzy wyjątkowe tajemnice – Miłosierdzie, Jedność i Braterstwo – są odpowiedzią na to, jak tę Arkę zbudować” – powiedział biskup radomski.

Peregrynację w południowo-wschodniej Polsce rozpoczęto od Eucharystii sprawowanej przez bpa Jana Wątrobę w Rzeszowie. Nawiązując do św. Józefa, którego rok rozpoczynamy w marcu, bp Wątroba mówił: „Józef był posłuszny, całkowicie poddany Bożej woli. I dzisiaj chcemy w tym samym kluczu posłuszeństwa odczytać życie, kapłaństwo, powołanie i dzieło bł. ks. Michaela McGivneya”. „Ksiądz McGivney z wielką wrażliwością przeżywał dramaty rodzin, zwłaszcza wtedy gdy umierała głowa rodziny, ojciec i mąż. Tak zrodziło się wielkie dzieło – Rycerze Kolumba. To owoc jego troski, ale też posłuszeństwa i zaangażowania w życie wspólnoty. Dziś z wielkim podziwem patrzymy na to jego całkowite poddanie się woli Bożej” – dodał pasterz diecezji rzeszowskiej.

„Peregrynacja to przede wszystkim dla mężczyzn – ojców i mężów – czas na to, by się zatrzymać w natłoku codziennych zadań i właściwie określić priorytety, szczególnie w Wielkim Poście” – tłumaczy ideę peregrynacji Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. „Postawienie Boga na pierwszym miejscu przez mężczyznę zawsze będzie promieniować na jego otoczenie, przede wszystkim na jego rodzinę” – dodał.

Drogę do beatyfikacji ks. Michaela McGivneya otworzył cud przypisywany jego wstawiennictwu zatwierdzony przez papieża Franciszka w maju zeszłego roku. Cud ten okrzyknięto „cudem pro-life”, ponieważ dotyczył uzdrowienia śmiertelnie chorego dziecka w łonie matki. „Widzimy w tym znak mówiący nam, że jeszcze mocniej powinniśmy się zaangażować w działania na rzecz obrony życia” – napisał w swoim liście do uczestników peregrynacji w całej Polsce abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski i Kapelan Stanowy, krajowy duszpasterz Rycerzy Kolumba. Z tego powodu wydarzenie zorganizowane przez Rycerzy Kolumba jest połączone z dziełem charytatywnym mającym na celu wsparcie inicjatyw Kościoła na rzecz ochrony życia i zwiększania społecznej świadomości o godności życia ludzkiego.

Peregrynacja potrwa do wiosny 2022 roku i obejmie wszystkie parafie, w których działają Rycerze Kolumba. Więcej szczegółów o wydarzeniu można przeczytać na stronie internetowej Rycerzy w Polsce.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Rycerze Kolumba / BP KEP