Rzecznik Episkopatu: milczenie papieża będzie wołaniem o pokój

28-07-2016
1652

Milczenie Ojca Świętego podczas jutrzejszej wizyty w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Zagłady Auschwitz-Birkenau będzie wołaniem o pokój – powiedział w czwartek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas wieczornego briefingu prasowego podsumowującego drugi dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce.

Rzecznik KEP opowiedział o planowanej na piątek wizycie w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Zgłady Auschwitz-Birkenau.

Wskazał, że Ojciec Święty potrafi połączyć spotkanie z młodzieżą z oddaniem szacunku osobom poległym podczas II wojny światowej, a zwłaszcza w obozach zagłady. – Papież powiedział, że jedzie do Auschwitz-Birkenau po to, by płakać – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Przypomniał słowa naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który powiedział, że milczenie papieża będzie milczeniem Aarona po stracie swoich synów. – Milczymy w Auschwitz, ale nie może milczeć o Auschwitz – przywołał słowa rabina.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że Były Niemiecki Nazistowski Obóz Zgłady Auschwitz-Birkenau był największym obozem w czasie II wojny światowej.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wymienił różne postawy, jakie towarzyszyły pobytom papieży w Auschwitz. – Jan Paweł II wygłosił homilię podczas Mszy Świętej, Benedykt XVI powiedział przemówienie. Franciszek będzie milczał, a milczenie będzie wołaniem o pokój.

Zgodnie z programem wizyty, papież przejdzie przez bramę b. obozu, będzie się modlił przed Ścianą Śmierci, w celi św. Maksymiliana Kolbe. Wizyta papieża odbywać się będzie w dniu, w którym najprawdopodobniej przypada 75. rocznica apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za Franciszka Gajowniczka, wybranego przez Niemców na śmierć głodową po ucieczce jednego z więźniów.

Ks. Rytel-Andrianik zwrócił uwagę, że Jan Paweł II odwiedzał obóz w Oświęcimiu jako papież pochodzący z narodu-ofiary, zaś Benedykt XVI jako papież z narodu-oprawcy. – Wizyta Franciszka będzie świadectwem, że Auschwitz jest miejscem, które dotyczy każdego człowieka – powiedział rzecznik KEP.

– Polska była domem dla wielu Żydów. Żydowską nazwę Polski można tłumaczyć „tutaj nocuje Jahwe” – wyjaśnił ks. Rytel Andrianik. Przypomniał, że 50 proc. Żydów ma polskie korzenie, a 3 mln polskich obywateli zostało zgładzonych tylko dlatego, że byli Żydami.

– Ojciec Święty mówi o jedności i chce być ze wszystkimi, którzy zginęli podczas wojny – podsumował rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik wziął udział w wieczornym briefingu prasowym rzecznika Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardiego podsumowującym drugi dzień papieskiej wizyty w Polsce odbywającej się z okazji Światowych Dni Młodzieży.

mip / Kraków