W Wielką Sobotę tradycyjnie nawiedzamy Grób Pański i trwamy na modlitwie, w skupieniu przygotowując się na Jego zmartwychwstanie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wielkiej Soboty.

Rzecznik KEP przyznał, że Wielka Sobota jest dniem ciszy. „W kościołach nie sprawuje się żadnej liturgii, tabernakulum pozostaje otwarte i puste. Tego dnia tradycyjnie nawiedzamy Grób Pański i trwamy na modlitwie, w skupieniu przygotowując się na Jego zmartwychwstanie” – zaznaczył.

Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej „jest celebracją przejścia Jezusa ze śmierci do życia”. „Podczas tej liturgii dokonuje się poświęcenia ognia, od którego zapalany jest Paschał – symbol Chrystusa, który jest światłością świata. Rozbudowana liturgia Słowa prowadzi nas przez dzieje świata aż do najważniejszego momentu historii – Zmartwychwstania Pana. Następuje też odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu, a do wspólnoty Kościoła przyjmowani są katechumeni” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że Wigilię Paschalną kończy procesja rezurekcyjna, „która jest uroczystym ogłoszeniem powstania Chrystusa z martwych”.

BP KEP