Kwestia przygotowań do 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – była głównym tematem spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie KEP 1 czerwca br.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że tegoroczne letnie Zebranie Plenarne odbędzie się w archidiecezji warmińskiej w związku z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. W czasie Zebrania Plenarnego biskupi nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie będą celebrować Eucharystię.

Rzecznik KEP poinformował, że w związku z Zebraniem Plenarnym przewidziane są dwa spotkania z mediami: 12 czerwca o godz. 10:40 odbędzie się briefing prasowy przed rozpoczęciem obrad; w środę 14 czerwca o godz. 14:30 planowana jest konferencja prasowa po zakończeniu zebrania.

Gościem specjalnym spotkania był bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który mówił o miejscu i tematyce 395. Zebrania Plenarnego KEP. Głównym tematem zebrania będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Podczas spotkania prasowego ks. Gęsiak odniósł się również do obchodów 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. 7 lipca o godz. 11 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się nabożeństwo pojednania pod przewodnictwem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, w którym będzie uczestniczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. W czasie tego nabożeństwa zostanie podpisane orędzie „Przebaczenie i pojednanie” .

BP KEP

Spotkanie prasowe rzecznika Episkopatu z przedstawicielami mediów (Warszawa, 1 czerwca 2023 r.)