Tydzień Miłosierdzia i Tydzień Biblijny były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 14 kwietnia br.

Rzecznik KEP przypomniał, że Niedziela Miłosierdzia rozpoczęła w Kościele katolickim w Polsce obchodzony już po raz 79. Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem są słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Niedziela Miłosierdzia to także święto patronalne Caritas. O codziennej działalności pracowników i wolontariuszy Caritas mówiła podczas spotkania Małgorzata Jarosz-Jarszewska, Zastępca Dyrektora Caritas Polska. Nawiązała również do obchodzonego 22 kwietnia przez Caritas „Dnia Dobra”, w związku z którym we wszystkich diecezjach w Polsce wolontariusze Caritas zorganizują pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze.

Drugim tematem spotkania był Tydzień Biblijny, rozpoczynający się Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego w niedzielę 23 kwietnia. Do wspólnotowej lektury wybrano teksty Ewangelii wg św. Jana (J 17,14-26; 20,19-23; 15,1-5). Tematem Tygodnia są słowa z Listu do Koryntian: „Czy chcecie gardzić Kościołem Boga?” (1 Kor 11,22). Z tej okazji gościem spotkania była s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM, biblistka, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, członkini Stowarzyszenia Biblistów Polskich, która zachęcała „aby poprzez Słowo odkrywać, pogłębiać i przypominać sobie to, czym jest Kościół”.

BP KEP

Spotkanie prasowe Rzecznika KEP z dziennikarzami (Warszawa, 18.04.2023 r.)