Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej w Warszawie, 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski oraz obchody 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 2 czerwca br.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w niedzielę 5 czerwca odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej w ramach XV Święta Dziękczynienia. O godz. 12 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem polskich biskupów pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, podczas gdy homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec.

Ks. Gęsiak poinformował, że w dniach 6-7 czerwca będzie miało miejsce w Zakopanem 392. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W poniedziałek 6 czerwca o godz. 10.45 odbędzie się briefing dla mediów przed rozpoczęciem Zebrania Plenarnego w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem. Z kolei we wtorek, 7 czerwca, na godz. 14 planowana jest w tym samym miejscu konferencja prasowa po zakończeniu obrad wraz z prezentacją komunikatu z Zebrania Plenarnego.

392. Zebranie Plenarne KEP w Zakopanem zbiegnie się z 25. rocznicą wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem i hołdu, jaki złożyli Papieżowi górale. Z tej okazji w poniedziałek o godz. 18, zostanie odprawiona pod Wielką Krokwią uroczysta Msza św. z udziałem Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Z kolei we wtorek 7 czerwca, w kościele Świętej Rodziny w Zakopanem, o godz. 7 odbędzie się uroczysta Eucharystia, z udziałem Episkopatu Polski, upamiętniająca spotkanie Jana Pawła II w 1997 roku z dziećmi pierwszokomunijnymi w murach tego kościoła. O tej rocznicy i jej obchodach powiedział gość specjalny ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

BP KEP

Spotkanie prasowe Rzecznika KEP z akredytowanymi dziennikarzami (Warszawa, 02.06.2022)