Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze, Tydzień Biblijny, a także przypadające w 2022 roku jubileusze oraz najważniejsze inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 28 kwietnia br.

Rzecznik Episkopatu poinformował, że 2 maja na Jasnej Górze odbędzie się spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. We wtorek, 3 maja, biskupi uczestniczyć będą w jasnogórskim sanktuarium w obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym roku uroczystość połączona będzie z drugim etapem ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystej Mszy św. o godz. 11 na wałach jasnogórskich przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Gęsiak przypomniał, że trzeci i ostatni etap dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 5 czerwca w Warszawie, w ramach Dnia Dziękczynienia.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że najbliższa niedziela 1 maja to Dzień Narodowego Czytania Pisma Świętego, który rozpoczyna XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. W tym roku, w ramach szóstego Narodowego Czytania Pisma Świętego, sięgamy do Ewangelii według św. Łukasza. Z kolei temat tegorocznego Tygodnia Biblijnego brzmi: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”.

Gościem specjalnym spotkania prasowego był ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Polsce, który przedstawił przypadające w 2022 roku jubileusze oraz najważniejsze inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych, w tym akcję „Dzieci komunijne – dzieciom misji”.

W spotkaniu wzięła również udział p. Bogna Białecka, psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, autorka materiałów edukacyjnych przygotowanych na kończące Rok Rodziny Światowe Spotkanie Rodzin, które odbędzie się od 22 do 26 czerwca 2022 roku w Rzymie, w łączności z obchodami lokalnymi w polskich diecezjach. Materiały zostały przygotowane w języku polskim i ukraińskim oraz przekazane w marcu br. Ojcu Świętemu i Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

BP KEP

Spotkanie prasowe Rzecznika KEP z akredytowanymi dziennikarzami [Warszawa, 28.04.2022]

BRAK KOMENTARZY