Noc Konfesjonałów, spowiedź wielkanocna i Dekret ogólny KEP ws. występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszka Gęsiaka SJ, z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 30 marca br.

Jednym z gości spotkania był ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji „Noc Konfesjonałów”, który przedstawił założenia tej inicjatywy. Inicjatywa ta polega na organizowaniu dodatkowych dyżurów spowiedników w czasie Wielkiego Tygodnia. Aby włączyć się do Nocy Konfesjonałów należy zgłosić nazwę i adres kościoła, w którym odbywa się spowiedź w Wielkim Tygodniu co najmniej do północy.

O spowiedzi wielkanocnej mówił podczas spotkania również o. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Jezuita podkreślił, że spowiedź wielkanocna trwa od Wielkiej Środy do Uroczystości Trójcy Świętej.

Podczas spotkania rzecznik Episkopatu zaprezentował „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski ws. występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich w mediach”, który 30 marca br. został promulgowany przez przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

Treść Dekretu omówił ks. dr hab. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej. Dekret zastępuje „Normy KEP dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych” z 2004 roku. Jest on uaktualnieniem Norm, które było konieczne z uwagi na ewolucję mediów w ostatnich latach, zwłaszcza mediów społecznościowych.

Pod koniec spotkania prasowego, rzecznik KEP skierował życzenia do pracowników mediów z okazji zbliżających się świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

BP KEP

Spotkanie prasowe rzecznika Episkopatu z przedstawicielami mediów (Warszawa, 30 marca 2023 r.)