W poniedziałek 19 lipca przewodniczący polskiego episkopatu – abp Stanisław Gądecki otworzył I Kongres Młodzieży Polonijnej. Momentem kulminacyjnym pierwszego dnia spotania była Eucharystia, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego. 

Kilkuset młodych przedstawicieli duszpasterstw z 20 państw bierze udział w Kongresie Młodzieży Polonijnej, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. Po serii warsztatów i spotkań uczestnicy wyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Celem Kongresu jest spotkanie młodych ludzi z całego świata mającej polskie pochodzenie i wymiana doświadczeń z życia we wspólnotach kościelnych. Do Warszawy przyjechała młodzież m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Węgier, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Rosji, państw Azji Środkowej.

„Można powiedzieć, że prawdziwym inicjatorem Kongresu Młodzieży Polonijnej jest papież Franciszek, gdyby on nie ogłosił ŚDM w Krakowie, to pewnie byśmy nie wpadli na pomysł, żeby zebrać młodzież polonijną. Chcemy potraktować ten Kongres jako część ŚDM” – powiedział PAP delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

Po trzech kongresowych dniach spotkań, obrad i warsztatów na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczestnicy wezmą udział Dniach w Diecezjach, a następnie wyruszą do Krakowa na główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Kongres składa się z trzech zasadniczych części: pierwsza to wymiana doświadczeń i świadectwa z bycia we wspólnocie, druga część to warsztaty i panele w grupach, trzecia część to wspólne modlitwy. Dla uczestników zaplanowano także bal, w środę odbędzie się koncert finałowy na Krakowskim Przedmieściu.

Młodzież przyjechała do Warszawy już w niedzielę, ale oficjalne otwarcie Kongresu odbyło się w poniedziałek na UKSW. Przybyli na nie dostojnicy kościelni, m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz; politycy i urzędnicy m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy minister Adam Kwiatkowski i wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

Kwiatkowski odczytał list, prezydenta Dudy do uczestników Kongresu. „Doceniam, że młode pokolenia polskiej emigracji świetnie funkcjonują, że z sukcesami podejmują działania bądź to biznesowe, bądź to naukowe, społeczne czy publiczne” – napisał prezydent.

„To, że pożytkują państwo swoją wiedzę, umiejętności poza krajem jest dobre także dla Polski, zawsze będę to powtarzał. Niezależnie jednak od waszych życiowych decyzji, możliwości, osobistych planów, pamiętajcie, że Polska potrzebuje każdego z was, że jednym z moich celów jest przyczynić się do tego, by wszyscy, którzy pragną wrócić na stałe czy na jakiś czas do ojczyzny – mogli to uczynić” – czytamy w liście prezydenta.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał, że Senat sprawuje pieczę nad Polonią; mówił, że młodzi przedstawiciele Polonii są ambasadorami Polski w każdym zakątku świata, zachęcał młodych ludzi do pracy w swoich środowiskach polonijnych.

Po oficjalnym otwarciu Kongresu, co ogłosił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, młodzież polonijna wysłuchała krótkiego koncertu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i udała się na wspólną mszę świętą. Po południu zaplanowane są prelekcje i wprowadzenie do pracy w grupach.

Organizatorami Kongresu są m.in.: Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, Komisja KEP ds. Misji i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie i Senat RP. (PAP)

kos/ wkt/