12 kwietnia br., w siedzibie Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) w Brukseli, odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Unii Europejskiej.

Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi doświadczeniami oraz zapoznali się z bieżącymi kwestiami dotyczącymi m.in. przygotowań do Jubileuszu 2025, tzw. drogi synodalnej, zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, prac nad ochroną dzieci i młodzieży.

Gościem specjalnym spotkania był nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej abp Noel Treanor.

Były ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński przedstawił bieżące sprawy dotyczące wyzwań Kościołów europejskich w  kontekście integracji europejskiej. W swoim wystąpieniu odniósł się do kwestii zagrożeń wynikających z wojny w Ukrainie, wyzwań dotyczących nowych technologii oraz związanych z nimi wykluczeń społecznych.

Na spotkaniu Konferencję Episkopatu Polski reprezentował ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP. Spotkanie odbywa się co roku i stanowi spektrum wymiany myśli i doświadczeń Kościołów lokalnych w państwach należących do Unii Europejskiej.

BP KEP