Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki, najpierw w Opolu, a potem w Gliwicach – powiedział abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki, na zakończenie Mszy św. pogrzebowej śp. bp. Jana Wieczorka w kościele katedralnym św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Abp Galbas przyznał, że śp. bp Wieczorek „z umiejętnością i starannością przystąpił do organizowania nowej diecezji gliwickiej” oraz że „zależało mu na zbudowaniu tu prawdziwej wspólnoty”.  Dodał, że jego zawołanie biskupie servire populo, „nie było frazesem i czczą gadaniną, ale programem życia, który wypełniał konsekwentnie i dobrze”.

„Dziękuję razem z wami za dobro widoczne i za niewidoczne. Za to wszystko, co jest pięknym owocem jego ziemskiej codzienności, jego modlitwy, cierpienia i pracy; owocem, który długo jeszcze będzie odżywiał lokalny Kościół i Kościół w ogóle” – zaznaczył metropolita katowicki.

Bp Jan Kopiec, biskup senior diecezji gliwickiej, zwrócił w homilii uwagę na to, że bp Wieczorek pełnił posługę biskupią przez 42 lata. „Zawsze był blisko ludzi. Niemal 20 lat konsekwentnie budował od podstaw naszą diecezję gliwicką. Jestem pewien, że ten dorobek będzie teraz przedmiotem badań naukowych dla pożytku naszego oraz przyszłych pokoleń” – podkreślił.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, odczytał kondolencje przewodniczącego KEP. Abp Stanisław Gądecki zauważył, że „dobry Bóg wybrał śp. biskupa Jana do trudnego zadania organizowania życia duszpasterskiego i administracyjnego w nowo utworzonej Diecezji Gliwickiej, w której pasterzował przez niemal 20 lat”. Podkreślił, że jednym z ważniejszych zadań było „zintegrowanie dwóch różnych części diecezji, należących wcześniej do diecezji katowickiej i opolskiej”.

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Wieczorka rozpoczęły się 22 września wystawieniem trumny w kościele pw. św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. Następnie trumna została przewieziona do kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, gdzie została odprawiona Msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Sławomira Odera, biskupa gliwickiego. Homilię wygłosił bp Paweł Stobrawa, emerytowany biskup pomocniczy opolski.

Bp Jan Wieczorek zmarł 13 września 2023 roku w wieku 88 lat.

KAI / BP KEP

Fot. Piotr Złoczowski

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Wieczorka (Gliwice, 21-22.09.2023)