W niedzielę otwarcie Roku Jubileuszowego w Słomczynie

27-06-2019
1309
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W niedzielę 30 czerwca w kościele św. Zygmunta w Słomczynie rozpocznie się Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Stolicę Apostolską w związku z 300-leciem wzniesienia kościoła. Uroczystej Eucharystii w południe będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który otrzymał na ten dzień specjalne uprawnienia, by udzielić papieskiego błogosławieństwa i związanego z nim odpustu zupełnego.

Choć parafia w Słomczynie istnieje już prawie 800 lat i jest jedną z najstarszych w archidiecezji warszawskiej to obecny kościół zaczęto budować 300 lat temu, po tym jak Wisła zmieniła swój bieg i powódź podmyła mury świątyni. Budowę rozpoczęto w 1719 roku.

W 300. rocznicę tego wydarzenia Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego pod tzw. zwykłymi warunkami (czyli przystąpienia do spowiedzi, przyjęcia Komunii św. i modlitwy według intencji Ojca Świętego).

Odpust ten mogą uzyskać wierni, którzy w czasie Roku Jubileuszowego od 30 czerwca 2019 do 30 czerwca 2020 r. odwiedzą kościół św. Zygmunta w Słomczynie jako pielgrzymi i wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych, albo „przynajmniej przez odpowiedni czas oddadzą się pobożnemu rozmyślaniu, zakończonemu modlitwą Ojcze nasz, wyznaniem wiary i wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Zygmunta” – czytamy w dekrecie sygnowanym przez Penitencjarza Większego kard. Mauro Piacenzę.

Ponadto, Stolica Apostolska zaleciła, aby dla dobra duszpasterskiego proboszcz i kapłani „chętnie i wielkodusznie spełniali posługę sakramentu pojednania”, aby wiernym „ułatwić dostęp do osiągnięcia Bożego przebaczenia w Roku Jubileuszowym”.

Kościół św. Zygmunta w Słomczynie, zbudowany w latach 1719-1725 konsekrował w 1737 r. biskup poznański Stanisław Hozjusz (parafia należała wtedy do archidiecezji poznańskiej, z której części powstała później archidiecezja warszawska). Początkowo kościół był jednonawowy. Dwie boczne nawy dobudował do korpusu na początku XX wieku ks. proboszcz Wincenty Tymieniecki, późniejszy pierwszy biskup łódzki.

Ostatnio wnętrze kościoła udało się wysiłkiem parafian odnowić w zeszłym roku. „Gdy wypiękniało wnętrze świątyni, uświadomiliśmy sobie, że sami też powinniśmy ‘wypięknieć’ przed Bogiem, przez wewnętrzne odnowienie i odrodzenie” – podkreśla ks. Jacek Dzikowski. Proboszcz parafii św. Zygmunta w Słomczynie napisał więc prośbę, popartą przez kard. Kazimierza Nycza, do Penitencjarii Apostolskiej o ustanowienie specjalnego Roku Jubileuszowego z okazji 300-lecia kościoła św. Zygmunta.

Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej