W niedzielę uroczystości w Gietrzwałdzie – jedno z 12 zatwierdzonych przez Kościół objawień

06-09-2017
2893

 

Ponad 100 tys. osób weźmie udział w uroczystościach z okazji jubileuszu 140-lecia objawień i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, które odbędą się w najbliższą niedzielę. „W tym roku wielu Polaków w kraju i zagranicą po raz pierwszy dowiedziało się o przesłaniu Maryi, płynącym z Warmii” – podkreśla metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Niedzielną Mszę św. będzie celebrował prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię.

„Cieszę się, że mamy możliwość nadania temu wydarzeniu charakteru ogólnopolskiego. Znakiem tego jest przybycie Episkopatu Polski na tę uroczystość, ale także przedstawicieli różnych środowiska, jak i tysięcy wiernych z całego kraju. Cieszy fakt, że udaje się nagłaśniać to ważne przesłanie. Wiemy, że jest to jedno z 12 zatwierdzonych przez Kościół objawień, i są wierni, którzy chcą zgłębiać przesłanie maryjne i przybywać w to miejsce” – podkreśla abp Górzyński.
Podczas uroczystości abp Górzyński dokona zawierzenia Polski i archidiecezji Niepokalanemu Sercu Maryi.

27 czerwca 1877 r. rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które trwały do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślał ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Maryja objawiła się wizjonerkom 160 razy i przemawiału w języku polskim, a był to czas zaborów naszego kraju.

BP KEP