Tradycyjne rozdawanie wyprawek szkolnych, ale także organizacja warsztatów wspierających zdrowie psychiczne i sprawność fizyczną – tegoroczna edycja kampanii Akademia Caritas Dzieciom wychodzi naprzeciw potrzebom najmłodszych z polskich i ukraińskich rodzin.

Integracyjne, polsko-ukraińskie zajęcia, odbywają się na wybranych obozach oraz koloniach podczas Wakacyjnej Akcji Caritas, będą też prowadzone we wrześniu w świetlicach Caritas diecezjalnych. Ich podstawę stanowi realizowany już wcześniej program profilaktyki zintegrowanej Ratownicy Marzeń.

– Staramy się rozmawiać z młodymi ludźmi o tym, co jest dla nich ważne, jakie mają wartości, jakie tęsknoty, o czym marzą. Zajęcia są prowadzone na zasadzie dialogu i to dla młodych ludzi często jest zaskoczeniem. W komentarzach otrzymujemy sygnały: fajnie było spotkać kogoś, kto mnie słucha, kto liczy się z moim zdaniem. Bez znaczenia, czy to młodzież z Ukrainy czy z Polski – brakuje jej dorosłych, którzy by z nimi rozmawiali – zauważa Krzysztof Derewecki, trener prowadzący zajęcia w ramach programu.

Wsparcie i integracja

– Program jest wartościowy, wręcz niezbędny – ocenia ks. Krzysztof Jabłoński, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Jak podkreśla, dzięki programowi uczestnicy warsztatów mają fachową kontrolę nad emocjami, mogą zintegrować się z rówieśnikami z innego kraju, poznać ich język, i nauczyć się, jak radzić sobie z problemami.

– Ukraińskie dzieci pozostawiły w swoim kraju członków rodzin, koleżanki i kolegów i wracają do nich myślami. Dzięki warsztatom uczą się, jak w odpowiedni sposób kierować swoimi emocjami i zachowaniami – opowiada ks. Krzysztof. I dodaje, że dzięki programowi integracja polskich i ukraińskich dzieci odbywa się nie tylko na płaszczyźnie wspólnych gier, zabaw i posiłków, ale także radzenia sobie z emocjami, uczuciami, problemami wynikającymi z różnych okoliczności – zarówno tego, co dzieje się w polskich jak i w ukraińskich domach.

Nie ma złych uczuć

Krzysztof Derewecki wskazuje dwa istotne aspekty warsztatów i przekazywanych podczas nich treści.

– Po pierwsze kwestia wzajemnego szacunku. To ważne nie tylko dlatego, że mamy grupy łączone. To w ogóle ważne dla młodych ludzi, bo oni domagają się szacunku, ale mają problem z okazywaniem go komukolwiek. Drugi temat to postrzeganie różnic, jakie są między nami – nie jako zagrożenia, ale jako bogactwa, które inni ludzie wnoszą do naszego otoczenia – wyjaśnia prowadzący warsztaty.

– Na warsztatach mówili, żeby nie krytykować innych – potwierdza Ola z Dniepra, która brała udział w zajęciach na kolonii Caritas.

– A ja zapamiętałam, że nikogo nie można odrzucać – dodaje 9-letnia Lena

Innym znaczącym tematem poruszanym podczas warsztatów jest kwestia uczuć i ich wyrażania.

– Często młodzi ludzie od małego słyszą, że nie wolno się złościć. A za chwilę, na warsztatach, będą wypisywać, jakie są dobre aspekty złości i to będzie dla nich zaskoczenie. Każde uczucie jest ważne, niezbędne, bo mówi nam coś ważnego. Owszem, jest potrzebna odpowiedzialność; mam prawo się złościć, nie ma uczuć złych, ale złe lub dobre będzie to, co pod ich wpływem zrobię – tłumaczy Krzysztof Derewecki.

– Najbardziej podobał mi się moment, kiedy dzieci zostały podzielone na grupy i musiały coś dać z siebie. Kiedy ich wysiłek został doceniony, była radość i widać było, że to dla nich cenne – podsumowuje warsztaty siostra Dawida ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, opiekunka na koloniach, pracująca na co dzień w domu dziecka.

Wyprawki jak co roku

W nowy rok szkolny mali podopieczni Caritas wejdą wyposażeni nie tylko w wiedzę i umiejętności zdobyte na wakacyjnych i wrześniowych warsztatach, ale także w plecaki i przybory szkolne przekazane w ramach tegorocznej edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów, wpisującej się w kampanię Akademia Caritas Dzieciom. Akcję, jak co roku wspiera Para Prezydencka.

– W tym roku plecaki z wyprawkami trafią do ponad 10 tys. uczniów w tym ok. 4 tys. dzieci ukraińskich, a także dzieci z Białorusi i Litwy. Oficjalna inauguracja akcji i uroczyste wydanie wyprawek odbędzie się 21 sierpnia na rynku w Sanoku. Spośród 500 rozdanych w Sanoku  plecaków, 150 otrzymają dzieci z Ukrainy – zapowiada ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Cała kampania skierowana do najmłodszych, podobnie jak wiele naszych działań, jest prowadzona dzięki wsparciu naszych darczyńców i partnerów. Serdecznie za tę pomoc dziękujemy i zachęcamy do angażowania się w inicjatywy służące dzieciom i młodzieży. W tym roku mają one często wymiar integracyjny i stanowią naszą odpowiedź na trudną sytuację naszych gości z Ukrainy, którym pomagamy się uporać z traumatycznymi doświadczeniami związanymi z wojną. Ten etap pomocy jest nie mniej ważny niż pierwsze, doraźne działania, które podjęliśmy zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę – zwraca uwagę dyrektor Caritas Polska.

Szczegółowy plan wydarzeń w Sanoku, zaplanowanych na 21 sierpnia, można znaleźć na stronie sanok.pl.

Jak pomóc w realizacji programów Caritas dla najmłodszych?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
  • Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Polska

Fot. Caritas Polska