Warsztaty dziennikarskie z udziałem m.in. naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i rzecznika Episkopatu ks. Pawła Rytel-Andrianika poprzedzą obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Na spotkanie, organizowane w środę 10 stycznia w sali konferencyjnej Domu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza (Warszawa, ul. Żytnia 11) zaprasza KAI i Laboratorium Więzi-Korzenie.

Warsztaty dziennikarskie na temat judaizmu i relacji katolicko-żydowskich odbędą się pod hasłem „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” zaczerpniętym ze słów św. Jana Pawła II. Spotkanie zaplanowano w środę 10 stycznia w godz. 11.00-15.00 w sali konferencyjnej Domu Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, ul. Żytnia 11.

W trakcie warsztatów najbardziej podstawowe pojęcia w judaizmie, które powinien znać chrześcijanin, przedstawi naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który będzie też mówił o tym, jak zmienia się (lub nie zmienia) żydowskie podejście do chrześcijaństwa.

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przedstawi wykład „Praktyka i teoria: Biskupi i Księża wobec Holokaustu oraz najnowsze dokumenty Stolicy Apostolskiej i Organizacji Żydowskich”.

warsztaty o judaizmie

Ryszard Montusiewicz (dziennikarz, b. wieloletni korespondent Polskiego Radia i KAI w Izraelu) będzie mówił o miejsach wspólnych chrześcijaństwa i judaizmu z perspektywy katolickiej – w kontekście 50 lat od wydania „Nostra aetate”, deklaracji o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich.

On też przedstawi „historię zbawienia i geografię zbawienia, aby nie być dyletantem” na temat Ziemi Świętej – Ziemi Obiecanej – Ziemi Piątej Ewangelii.

Z kolei Barbara Sułek-Kowalska i ks. Andrzej Tulej zastanowią się, po co obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim i na co w tym wydarzeniu warto zwrócić uwagę.

Na zakończenie warsztatów Agnieszka Magdziak-Miszewska z Laboratorium Więzi opowie, skąd biorą się wzajemne mity i uprzedzenia katolików i wyznawców judaizmu. Ostatnim punktem spotkania będzie wspólna dyskusja prelegentów i uczestników warsztatów.

Zgłoszenia dziennikarzy chętnych do udziału w warsztatach można nadsyłać do 8 stycznia 2018 na adres: sekretariat@ekai.pl. Więcej informacji: malgorzata.starzynska@ekai.pl

Warsztaty będą poprzedzać XXI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się w Warszawie w dniach 16-21 stycznia 2018 r. pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

Czytaj także: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” – wkrótce XXI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

Głównym punktem obchodów będzie wspólna modlitwa, której 17 stycznia będą przewodniczyli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Głównym nabożeństwem będzie Liturgia Słowa, sprawowana w środę 17 stycznia w warszawskiej archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Nycza.

Tego dnia rano chrześcijanie i żydzi będą też modlić się wspólnie przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego, znajdującej się na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, a także w warszawskiej synagodze im. Nożyków, gdzie odprawiona zostanie hawdala – modlitwa na zakończenie szabatu (20 stycznia).

KAI

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay

BRAK KOMENTARZY