W niedzielę 24 lipca 2022 roku, w Kościele powszechnym obchodzony będzie II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Temat wybrany przez Ojca Świętego na tę okazję brzmi: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92, 15). Ma on na celu podkreślenie, że dziadkowie i osoby starsze są wartością i darem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla wspólnot kościelnych – czytamy w komunikacie watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Komunikat podaje, że temat ten jest zaproszeniem do ponownego przemyślenia i docenienia dziadków i osób starszych, którzy zbyt często pozostają na marginesie rodzin, wspólnot cywilnych i kościelnych. „Ich doświadczenie życiowe i wiara mogą pomóc w budowaniu społeczeństw świadomych swoich korzeni i zdolnych marzyć o przyszłości opartej na większej solidarności. Zaproszenie do wsłuchiwania się w mądrość lat nabiera szczególnego znaczenia także w kontekście drogi synodalnej, którą podjął Kościół” – czytamy w komunikacie.

Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprasza parafie, diecezje, stowarzyszenia i wspólnoty kościelne na całym świecie do znalezienia sposobów obchodzenia tego Dnia w ich własnym kontekście duszpasterskim i w tym celu udostępni odpowiednie narzędzia duszpasterskie.

vaticannews / BP KEP