Zakopane: 2 tys. harcerzy przywita Betlejemskie Światło Pokoju

11-12-2016
1721

Dwa tysiące harcerzy przebywa w Zakopanem. Biorą oni udział w uroczystym przywitaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju, które do Polski przybędzie ze Słowacji. Najpierw trafi do schroniska na Głodówce niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej, a kolejnym ważnym punktem będzie Wawel.

– Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają. My, harcerze nie możemy reprezentować postawy pasywnej. Zatem tworzenie pokoju wymaga od nas, harcerzy i wszystkich ludzi, wielkiego wysiłku, wyrzeczeń, poświęcenia, opanowania nerwów, a czasem nawet własnych ambicji i emocji, oznacza często rezygnację z własnego, „ja” – mówi Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

W sobotę 10 grudnia blisko dwa tysiące osób współzawodniczyło w grach dostosowanych do potrzeb grupy metodycznych ZHP. Harcerze wzięli też udział w warsztatach, które pomogą im przygotować się duchowo do Świąt Bożego Narodzenia.

Wieczorem wspólne oczekiwanie na przybycie Betlejemskiego Światła Pokoju uświetni występ zespołu Cisza jak ta. Koncert odbył się w zakopiańskim kościele św. Krzyża.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju harcerze odbiorą po słowackiej stronie Tatr. Uroczysta Msza święta będzie miała miejsce niedzielę, 11 grudnia o 9.00 w kościele św. Józefa w Svicie pod Popradem. O godzinie 12:00 Betlejemskie Światło Pokoju będzie w Polsce w schronisku górskim „Głodówka”.

jg / Zakopane

fot. ilustracyjne: Betlejemskie Światło Pokoju