Nastąpiło oficjalne zakończenie etapu kontynentalnego procesu synodalnego, tym samym zamknięto konsultacje poprzedzające październikowe zebranie synodu biskupów. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

„Wszystkie zgromadzenia były dla Kościoła czasem łaski” – czytamy w komunikacie Sekretariatu Generalnego Synodu. Etap kontynentalny obejmował siedem zgromadzeń kontynentalnych, których zadaniem było pogłębienie poprzez refleksję tego, co zebrano na poziomie diecezjalnym i krajowym. Delegaci zapoznali się z syntezą pierwszego etapu opracowaną przez sekretariat synodu, a następnie w atmosferze modlitwy rozważali, co odpowiada rzeczywistości ich kontynentu, jakich napięć doświadczają oraz, co warto poruszyć na poziomie ogólnokościelnym. Po obradach każde zgromadzenie kontynentalne opracowało (albo wkrótce opracuje) dokument podsumowujący (więcej).

„Oprócz podkreślenia wielkiego pragnienia odnowy poprzez wspólne kroczenie w jedności z Chrystusem, proces kontynentalny ujawnił radość i głęboką miłość tak wielu wiernych do ich Kościoła, [do] Ludu Bożego, pomimo jego braków i słabości, [a także] znaczenie słuchania jako narzędzia i jako stałej dynamiki życia eklezjalnego. Potwierdził także wybór nawrócenia duchowego jako metody sprzyjającej prawdziwemu słuchaniu i rozeznaniu wspólnotowemu dla osiągnięcia konsensusu eklezjalnego” – napisano w komunikacie.

Europejskie Zgromadzenie odbyło się w Pradze, w dniach od 5 do 12 lutego br. Trwa redakcja dokumentu końcowego, który posłuży do przygotowania instrumentum laboris dla uczestników obrad synodalnych w Watykanie.

Podczas całego Zgromadzenia Synodalnego Polskę reprezentowali: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Kolejnymi etapami prac synodalnych będzie zredagowanie, m.in. na podstawie syntez kontynentalnych, instrumentum laboris dla uczestników zgromadzenia synodalnego, które będzie obradowało w Watykanie wspólnie z Ojcem Świętym, najpierw w dniach od 4 do 29 października br. oraz w październiku 2024 r.

KAI/ vaticannews.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY