Kwestia nauczania religii w szkole, Fundusz Kościelny oraz wybory nowego Przewodniczącego i Zastępcy KEP będą głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 marca br.

Tegoroczne, wiosenne Zebranie Plenarne odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. „Cieszymy się, że po czterech latach mogliśmy wrócić do Sekretariatu KEP, by tu obradować, a nie jak miało to miejsce w ostatnich latach, gdy, najpierw ze względu na Covid-19, a potem na prowadzone remonty, obrady odbywały się poza siedzibą Sekretariatu” – przyznał bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Episkopatu.

Bp Miziński zauważył, że data Zebrania Plenarnego nie jest przypadkowa. „Jest ona związana z 11. rocznicą wyboru papieża Franciszka na głowę Kościoła katolickiego” – podkreślił. Z tej okazji, 13 marca, o godz. 18, biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego.

Sekretarz Generalny KEP zwrócił uwagę, że 397. Zebranie Plenarne jest ważne również z uwagi na wybory Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. „W tym czasie chcemy podziękować aktualnie sprawującym przewodnictwo Konferencji Episkopatu: abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Markowi Jędraszewskiemu. W ich miejsce zostaną wybrani nowi członkowie Prezydium KEP” – zauważył.

Bp Miziński poinformował, że tematem przewodnim Zebrania Plenarnego będą kwestie związane z zapowiedziami Rządu RP dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego. „Biskupi zapoznają się ze stanem aktualnym tych zagadnień. Będziemy starali się przygotować do tego, aby w momencie, kiedy strona rządowa zechce podjąć dialog na te tematy, być gotowi do tych rozmów” – przyznał.

Gościem Zebrania Plenarnego będzie Ewa Kusz, której wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne. „Tematyka ta związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim” – podkreślił bp Miziński.

Podczas spotkania nie zabraknie również tematu rodziny, nad którym biskupi będą pochylać się pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

BP KEP

Zobacz także: obsługa medialna 397. Zebrania Plenarnego KEP