Pod hasłem „Służba CCEE w dynamice między jednością a różnorodnością” odbywa się w Madrycie, w Hiszpanii, doroczne spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Episkopatów Europy. Spotkanie potrwa do 19 czerwca.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Josepha Printezisa, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Grecji.

W pierwszym dniu obrad, podczas sesji wprowadzającej, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy abp Gintaras Grušas mówił o roli CCEE we współczesnej Europie. Następnie sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii bp Francisco Cesar Garcia Magan przedstawił sytuację, w jakiej znajduje się Kościół w jego kraju. Z kolei nuncjusz apostolski w Hiszpanii i Andorze abp Bernardito Auza zwrócił w swoim przemówieniu uwagę na pilną potrzebę pokoju.

Sekretarz generalny CCEE ks. Martin Michalicek odczytał list bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 2014-2024, który podziękował za 10 lat obecności w gronie Rady Konferencji Episkopatów Europy, oraz list bp. Marka Marczaka, nowego sekretarza generalnego KEP, z pozdrowieniami dla uczestników spotkania.

Podczas pierwszego dnia obrad ks. dr Gabriel Richi Alberti, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu San Damasio w Madrycie, referatem pt. „Komunia, uczestnictwo i misja: Konferencje Episkopatów jako przejawy synodalności”, wprowadził do dyskusji o Kościele synodalnym oraz wyzwaniach z tym związanych.

W drugim dniu spotkania obrady sekretarzy generalnych CCEE koncentrować się będę wokół sytuacji Kościoła katolickiego i grecko-katolickiego w Ukrainie oraz kwestii ekumenizmu w kontekście synodalności. S. Estelle Mical Sogbou ze Wspólnoty Chemin Neuf z Bonn zaprezentuje wykład wprowadzający do pracy w grupach nt. „Synodalność jako doświadczenie ekumeniczne”.

Uczestnicy spotkania będą uczestniczyć także we wspólnych celebracjach liturgicznych, m.in. w Katedrze Najświętszej Maryi Panny Almudena w Madrycie oraz w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Toledo. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje na spotkaniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

CCEE/ BP KEP
Fot. CCEE