„Ewangelizacja i Sekularyzacja” – to temat 146. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbywa się 18-19 kwietnia na Jasnej Górze.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Po Eucharystii odbędzie się spotkanie w Bastionie św. Barbary. Konferencję wygłosi m.in. bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, który poruszy temat: „Wierzę w Kościół Chrystusowy. Konsekrowani w Kościele dziś – blaski i cienie”.

W środę Msza św. celebrowana będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 8.00. Po niej wykład wygłosi m.in. bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds.  Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, który poruszy temat nowej ewangelizacji.

„Jesteśmy świadome, że obecnie w Polsce proces sekularyzacji postępuje bardzo szybko. Mamy nadzieję, że życie konsekrowane spełnia wielką rolę w dziele ewangelizacji naszego narodu i świata. Wierząc w to co napisał św. Papież Paweł VI, że świat dzisiaj nie potrzebuje tak bardzo nauczycieli, ale świadków, którzy mogliby być nauczycielami, chcemy pochylić się nad świadectwem naszego życia – ludzi oddanych Bogu, którzy z radością posługują  dzisiejszemu człowiekowi, dając świadectwo życia Ewangelią” – podkreśliła s. Dolores Dorota Zok SSpS, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ) w Polsce skupia ponad 150 przełożonych wyższych, reprezentujących 107 zgromadzeń zakonnych. Członkiniami rzeczywistymi są przełożone generalne i prowincjalne. W pracach Konferencji biorą udział także delegatki wspólnot nie mających przełożonych wyższych w Polsce oraz obserwatorki i przełożone nowo powstałych zgromadzeń. Władzę wykonawczą pełni Rada Konferencji (konsulta) składająca się z przewodniczącej, wiceprzewodniczącej i sześciu konsultorek, wybranych przez Zebranie Plenarne tak, aby reprezentowały różne charyzmaty i dziedziny apostolstwa.

W Polsce jest ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje około 17 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych we wszystkich diecezjach. Ponadto prawie 2 tys. sióstr pracuje poza granicami Polski.

@JasnaGoraNews / BP KEP

Fot. @JasnaGoraNews