Podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 20-21 listopada br.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński zaznaczył, że podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji Synodu o synodalności będzie wiodącym zagadnieniem 396. Zebrania Plenarnego. „Delegaci polskiego Episkopatu złożą biskupom relację z pierwszej sesji synodalnej omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 4 do 29 października br. w Rzymie” – zauważył bp Miziński.

Sekretarz Generalny KEP podkreślił, że biskupi będą również omawiać dokument podsumowujący pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który nosi tytuł: „Kościół synodalny w misji”. „To 43-stronicowe sprawozdanie podsumowujące podzielone jest na trzy części i zawiera 20 tematów. Są to zagadnienia, które zostały wyłonione w czasie obrad i nad którymi Konferencje Episkopatów będą dyskutować w celu wypracowania pogłębionej refleksji, która ma być dostarczona do Sekretariatu Synodu w marcu 2024 roku” – stwierdził bp Miziński.

Podczas Zebrania Plenarnego nastąpi przekazanie listów akredytacyjnych przez nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, na ręce Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Abp Filipazzi zwróci się również do biskupów ze swoim pierwszym przesłaniem.

W Zebraniu Plenarnym wezmą także udział goście z zagranicy. Pośród nich będą m.in. przedstawiciele Fundacji Renovabis, która w tym roku świętuje 30-lecie swojego istnienia i pomocy okazywanej Kościołowi w centralnej i wschodniej Europie.

Po zakończeniu obrad, 21 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w Sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Henryk Pietras SJ. Rekolekcje potrwają do 24 listopada.

BP KEP