Pod hasłem „Od Ecclesia in Europa do Synodu o synodalności. Kościół w Europie w drodze 20 lat po adhortacji św. Jana Pawła II” odbywa się w Tiranie, w Albanii, doroczne spotkanie Sekretarzy Generalnych Konferencji Episkopatów Europy. Spotkanie potrwa do 25 czerwca.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją sytuacji Kościoła w Ukrainie, którą przedstawili Sekretarze Generalni Episkopatów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego. Mszy św. na rozpoczęcie obrad przewodniczył abp Gintaras Grušas, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Pierwszy dzień obrad otworzy wystąpienie abp. Charlesa Scicluny, metropolity maltańskiego, który będzie mówił nt. „Jaka nadzieja dla Kościoła w Europie?” Z kolei Johannes Hartl, założyciel i lider Domu Modlitwy w Augsburgu w Niemczech, wygłosi referat nt. „Pełna nadziei obecność w postchrześcijańskim świecie: praktyczne spojrzenie na nową ewangelizację we współczesnej Europie”.

Zostaną również zaprezentowane sprawozdania z Komisji ds. Ewangelizacji i Kultury, Komisji ds. Duszpasterstwa Społecznego, Komisji ds. Młodzieży oraz Komisji ds. Rodziny i Życia CCEE.

O. Giacomo Costa SJ, konsultor sekretariatu generalnego Synodu Biskupów, przedstawi Sekretarzom Generalnym sprawozdanie z tego, jak został przyjęty dokument końcowy europejskiego zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze oraz zaprezentuje dokument roboczy „Instrumentum laboris” Synodu.

Uczestnicy spotkania będą również uczestniczyć we wspólnych celebracjach liturgicznych, m.in. w Katedrze św. Pawła w Tiranie. Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje na spotkaniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

CCEE / BP KEP