W sobotę, 22 lipca, już po raz siódmy w Mikołajkach odbyło się spotkanie ewangelizacyjno-modlitewne „Z Maryją na Jeziorach”. 

Natomiast o godzinie 19.00, tradycyjnie uczestnicy wypłynęli z Maryją w znaku figury Matki Bożej Fatimskiej na jeziora statkami: „Gałczyński” i „Kazimierz”. Spotkaniu modlitewnemu przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Oprawę muzyczną na statku poprowadził chór z parafii pw. św. Mikołaja z Mikołajek.

Rejs został poprzedzony błogosławieństwem wszystkich jednostek pływających. Bp Jerzy Mazur zwracając się do uczestników spotkania mówił: „trwając na modlitwie wiążemy niebo z ziemią. Będąc na statkach możemy powiedzieć, że modląc się, wiążemy niebo z wodą. Trwajmy na modlitwie w mocy Ducha Świętego. Odkrywajmy tę piękną, wspaniałą modlitwę, ten skarb jakim jest Różaniec. O tą modlitwę prosiła Matka Boża w Gietrzwałdzie i w Fatimie.”

W nabożeństwie różańcowym uczestnicy modlili się w intencji ustania wojny w Ukrainie, o pokój na świecie, za misjonarzy i nowe powołania, a także za wszystkich przybywających do diecezji ełckiej na odpoczynek. Modlitwom polecano szczególnie żeglarzy i wodniaków, którzy pływają po mazurskich jeziorach.

Każdego roku wśród uczestników są również misjonarze. Bp Jerzy Mazur podkreślił, że spotkanie „Z Maryją na Jeziorach”, rozpoczyna 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. „Zachęcam wszystkich do włączenia się w pomoc na rzecz misjonarzy. Tegoroczna akcja  prowadzona przez stowarzyszenie MIVA Polska jest przeznaczona na zakup sprzętu do transportu w Peru. Pomóżmy misjonarzom realizować misyjne dzieła” – apelował biskup. Modlitwom za kierowców towarzyszy hasło: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.

Podczas rejsu swoim świadectwem z misji, a także o działalności stowarzyszenia MIVA Polska, mówił ks. Jerzy Kraśnicki, wieloletni misjonarz Afryki, a obecnie dyrektor stowarzyszenia. „W Tygodniu św. Krzysztofa nie tylko modlimy się o bezpieczne podróże dla kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale także naszą troską pragniemy otoczyć polskich misjonarzy i misjonarki. Zachęcamy, aby do dobrych i szlachetnych postaw kierowców oraz mądrej i bezpiecznej jazdy, dołączyło wsparcie na środki transportu dla misjonarzy. Jest to nie tylko akt miłości i uczynek miłosierdzia wobec potrzebujących, ale przede wszystkim udział w misji Kościoła. Umożliwia to „akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Akcja jest zaproszeniem do wdzięczności Panu Bogu za Bożą opiekę podczas podróży i bezpieczną jazdę, ale też i zachętą, by towarzyszyć misjonarzom posłanym na krańce świata modlitwą i konkretną pomocą materialną, by wyposażyć ich w konieczne narzędzia do ich posługi” – mówił ks. Kraśnicki.

Pomimo rozpoczęcia rejsu w deszczu do modlitwy na wodzie przyłączyli się inni żeglarze i wodniacy na swoich jednostkach pływających. Podczas modlitwy niebo przejaśniło się i uczestnicy rejsu mogli podziwiać zachód słońca.

Po rejsie ewangelizacyjno-modlitewnym, procesyjnie, za Maryją w znaku figury Matki Bożej z Fatimy, uczestnicy przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

Organizatorami spotkania „Z Maryją na jeziorach” jak co roku są parafie: pw. św. Mikołaja i pw. Matki Bożej Różańcowej, Kuria Biskupia oraz Urząd Miasta w Mikołajkach.

mr / BP KEP

fot. ks. Mariusz Pawlina