29 czerwca – święcenia biskupie ks. Adama Baba 

0
1528

Święcenia biskupie ks. dr. Adama Baba, nowego biskupa pomocniczego w Lublinie będą miały miejsce w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, podczas Mszy św. o godz. 11:00 w archikatedrze lubelskiej.

Ks. Adam Piotr Bab został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej 22 maja br. Wcześniej pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa w Lublinie i wikariusza biskupiego ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej. Uroczystości, podczas których ks. Bab zostanie konsekrowany na biskupa, rozpoczną się w poniedziałek, 29 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze lubelskiej. Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

Biskup nominat Adam Bab urodził się 30 grudnia 1974 r. w Lublinie. W latach 1993-1999 odbywał formację w Seminarium Duchownym w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w cywilno-wojskowej parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie oraz jako rektor kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 był proboszczem w Końskowoli a od 2014 r. proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie. W 2005 r. uzyskał doktorat z katechetyki.

Od początku swojej posługi kapłańskiej związany był z duszpasterstwem młodzieży. Podczas studiów specjalistycznych pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącym się wówczas przy kościele rektoralnym pw. Świętego Ducha w Lublinie. Od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży. Pełni funkcje wikariusza biskupiego ds. młodzieży oraz konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

W ramach diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży stworzył m.in. środowisko wzajemnej współpracy ruchów i stowarzyszeń religijnych. W ubiegłym roku zorganizował Archidiecezjalny Synod Młodych, podczas którego delegacje poszczególnych parafii mogły podzielić się swoimi uwagami, troskami i pomysłami na temat religijności młodzieży.

W herbie nowego biskupa znajduje się m.in. zielona roślinka symbolizująca rozwój okresu młodości, co jest nawiązaniem do bliskiego ks. Babowi duszpasterstwa młodzieży. W drugiej części herbu na czerwonym tle widoczny jest owca i laska pasterska symbolizujące Dobrego Pasterza. Obecne w herbie barwy: zieleń, biel i czerwień są jednocześnie barwami Lublina i logo archidiecezji lubelskiej. Natomiast srebro jest symbolem przejrzystości. Zawołanie nowego biskupa „Moim pokarmem jest Twoja wola” pochodzi z wersetu Ewangelii wg św. Jana: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło”. Wyraża pragnienie naśladowania Chrystusa w posłuszeństwie woli Ojca. Zdanie to biskup nominat umieścił 21 lat temu na swoim obrazku  prymicyjnym.

Uroczystość święceń biskupich będzie transmitowana w TV Trwam oraz za pośrednictwem kanału YouTube parafii archidiecezjalnej.

 Archidiecezja Lubelska/ BP KEP

Zobacz też:
>>Rozmowa KAI
>>Artykuł na łamach Niedzieli

BRAK KOMENTARZY