W sobotę 30 września br. o godz. 10, na Placu Św. Piotra w Watykanie, odbędzie się zwyczajny konsystorz publiczny, podczas którego Ojciec Święty Franciszek wręczy birety i pierścienie kardynalskie nowym kardynałom, wśród których jest Polak – metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś.

„Kardynałowie to są najbliżsi współpracownicy Biskupa Rzymu. Taka jest ich główna funkcja” – powiedział kard. nominat Grzegorz Ryś. Dodał, że jest to dla niego „wyjątkowe wyróżnienie i zaskoczenie”, że papież Franciszek chce go mieć w tym gronie.

„Z godnością kardynalską czy bez godności kardynalskiej staram się bardzo uważnie słuchać każdego Piotra w Kościele, więc teraz także tego, którym jest papież Franciszek. Jeśli on oczekuje z mojej strony jakiejś bliższej niż dotąd współpracy, to mówię mu, że jestem gotów” – zaznaczył kardynał nominat.

W gronie nowych purpuratów jest dwunastu biskupów diecezjalnych, dwóch nuncjuszy apostolskich, trzech szefów dykasterii. Osiemnastu przyszłych kardynałów mających mniej niż 80 lat ma prawo udziału w ewentualnym konklawe, trzech jest powyżej 80. roku życia – nie będą już elektorami nowego papieża.

4 października o godz. 9, na Placu Św. Piotra, nowi kardynałowie będą koncelebrować z papieżem Franciszkiem Mszę św. na otwarcie pierwszej sesji Synodu o synodalności.

vaticannews / archidiecezja.lodz.pl / BP KEP