Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się na przyjęcie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. W pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca noclegowe. Uchodźców przyjmie m.in. seminarium duchowne, archidiecezjalny dom rekolekcyjny, Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Zgłaszają się domy zakonne. Gotowość przyjęcia ukraińskich rodzin wyraził też Prymas Polski.

Jak podkreśla ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która koordynuje akcję pomocową, w tym momencie najważniejsze jest zaplanowanie pomocy systemowej, która mogłaby być udzielana długofalowo. W pierwszej kolejności chodzi tu o zabezpieczenie miejsc noclegowych, jak i pobytowych, gdzie uchodźcy mogliby pozostać przez dłuższy czas.

„Na ten moment mamy takie miejsca zabezpieczone w gnieźnieńskim seminarium duchownym, w znajdującym się obok Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie, w budynkach sanktuarium w Markowicach. Zgłaszają się również domy zakonne gotowe przyjąć potrzebujących. Będziemy również na ich potrzeby przeznaczać puste plebanie i inne niewykorzystywane obecnie budynki należące do Kościoła” – informuje ks. Krzysztof Stawski.

Gotowość przyjęcia uchodźców pod swój dach wyraził też Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zbierane są ponadto informacje od księży proboszczów dysponujących miejscami noclegowymi i pobytowymi. Do parafii wysłana została w tym celu specjalna prośba o informacje. Niektórzy księża zgłosili się już wcześniej, samorzutnie.

Obok miejsc noclegowych w parafiach organizowane są zbiórki żywności, leków, odzieży, środków higienicznych i rzeczy pierwszej potrzeby. Na stronie www.caritas.gniezno.pl uruchomiony został specjalny formularz, za pośrednictwem którego można zadeklarować pomoc. Odzew już jest. Dyrektor Caritas wyjaśnia, że na razie nie został uruchomiony magazyn, w którym pomoc materialną można by przechowywać, dlatego na ten moment zbierane są jedynie informacje o możliwości jej udzielenia, przy czym chodzi nie tylko o rzeczy i żywność, ale także o możliwości udostępnienia lokalu mieszalnego, czy udzielania pomocy prawnej i psychologicznej.

„Na pewno niezwykle potrzebna będzie także pomoc wolontariuszy, dlatego deklaracje takiej pomocy również zbieramy. Można je zgłaszać przez formularz” – podkreśla ks. Stawski.

Na prośbę Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej szuka również ośrodka wypoczynkowego lub innej podobnej placówki, która przyjęła by dzieci z ukraińskich domów dziecka. Przybędzie ich do Polski ok. 8 tysięcy. Chodzi o to, by dzieci z jednej placówki nie zostały rozdzielone, ale umieszczone w jednym miejscu – stąd potrzeba znalezienia ośrodka odpowiednio dużego, który mógłby je przyjąć i zapewnić im pobyt.

„W ludziach jest bardzo dużo entuzjazmu, dużo chęci pomocy. Mamy wiele takich sygnałów i jest to bardzo budujące i wartościowe. Musimy jednak pamiętać, że ta pomoc, jeśli będzie potrzebna, tu, na miejscu, nie będzie trwała dzień, tydzień czy miesiąc. Może trwać znacznie dłużej i dlatego niezbędna jest celowość i systemowość działania” – podkreśla ks. Stawski. Jak dodaje, Caritas pozostaje w tym względzie w kontakcie z samorządem, a diecezjalna baza pomocy będzie sukcesywnie rozbudowywana i aktualizowana w miarę podejmowanych działań.

B. Kruszyk KAI / archidiecezja.pl
Fot. parafia pw. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie

POMOC W PARAFIACH

informacje przesyłać można na kruszyk@swietywojciech.pl

Gniezno, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego – zorganizowana została zbiórka rzeczowa, która już przetransportowana została siłami parafialnymi do potrzebujących. Wspólnota deklaruje także gotowość przyjęcia 7 uchodźców z Ukrainy.

Gniezno, parafia pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie (michalici) – trwa zbiórka środków czystości i artykułów przemysłowych, leków, ubrań dla dzieci i innych rzeczy pierwszej potrzeby – szczegóły co potrzebne i gdzie przynieść TUTAJ