Abp Adam Szal 29 czerwca otrzyma z rąk papieża Franciszka paliusz – symbol władzy metropolity. Zgodnie z obowiązującymi od ubiegłego roku obrzędami, uroczyste nałożenie odbędzie się w Przemyślu w sobotę, 2 lipca.

W uroczystość św. Piotra i Pawła, na znak łączności biskupów ze Stolicą Apostolską, papież wręcza paliusze metropolitom, którzy objęli tę funkcję w ciągu ostatniego roku. Od 2015 roku Franciszek koncelebruje w tym dniu Mszę świętą z nowymi arcybiskupami i błogosławi przeznaczone dla nich paliusze, które to po zakończonej celebracji wręcza im w formie prywatnej. Uroczyste nałożenie ma natomiast miejsce w stolicach diecezji nowych metropolitów. Taka forma ma sprzyjać większemu udziałowi Kościoła lokalnego w ważnym wydarzeniu jego życia i historii.

Wśród arcybiskupów, którzy w tym roku przyjmą paliusz z rąk papieża, będzie jeden metropolita z Polski – abp Adam Szal, który został mianowany ordynariuszem archidiecezji przemyskiej 30 kwietnia br.

Zgodnie z nowym obrzędem, nałożenia paliusza abp. Szalowi dokona abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Uroczystość ta odbędzie się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu w sobotę, 2 lipca, o godz. 18.00.

„Zapraszając wszystkich do udziału w tej uroczystości, chcemy przed tym ważnym wydarzeniem otoczyć modlitwą naszego księdza Arcybiskupa Adama Szala oraz całą Archidiecezję Przemyską. Modlimy się, aby Boże błogosławieństwo spłynęło na naszego Pasterza. Niech znak paliusza będzie dla ks. Arcybiskupa więzią miłości i zachętą do męstwa, aby w dniu przyjścia i objawienia się wielkiego Boga i Najwyższego Pasterza Jezusa Chrystusa, razem z powierzoną Mu owczarnia został przyobleczony szatą nieśmiertelności i chwały” – czytamy na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.

KAI/BP KEP